W Otmicach, na terenie szkoły stoi kapliczka słupowa zwana również „Wieżyczką” bądź „Tatarską”. Kapliczka ma kształt ośmiościennego słupa, na górze posiada cztery wnęki- nisze, zakończona jest kopułą.

 

2

Odrestaurowana kapliczka. Rok 2015.

Otmice- ośmiokątna kapliczka 1

Kapliczka na terenie szkoły. Rok 2014.

 
Pierwotnie kapliczka stała w lesie, gdzie znajdował się cmentarz tatarski, potem przeniesiono ją koło leśniczówki, a jeszcze później w 2002 roku odrestaurowano ją i postawiono na terenie szkoły. Tak naprawdę nieznane jest jej pochodzenie.

 

5

Leśniczówka, przy której stała kapliczka. Rok 2014.

 

Otmice- kolo leśniczówki, gdzie pierwotnie stała kapliczka słupowa (teraz stoi koło szkoły). Prawdopodobnie w tym miejscu znajduje się cmentarz tatarski

Dawne miejsce po kapliczce, przy leśniczówce. Rok 2009.

 

4

To samo miejsce przy leśniczówce. Rok 2015.

 

Otmice miejsce po kapliczce k.lesniczówki 3

Miejsce po kapliczce, przy leśniczówce. Rok 2014.

 
Może być pamiątką po poległych w XIII wieku wojownikach tatarskich. Legenda mówi, że osiem ścian kapliczki symbolizuje ośmiu poległych wojowników a kopuła przykrywająca wieżyczkę, kształtem nawiązuje do tatarskiej czapki.

 

3

„Tatarska” kopuła. Rok 2015.

 
Z kolei inna legenda mówi, że kapliczka pochodzi z czasów wojen napoleońskich i pod nią mieli spoczywać francuscy żołnierze (1812).
Kolejna legenda związana jest z wojną trzydziestoletnią (1618-1648). Według niej koło kapliczki pochowani byli żołnierze armii protestanckiej. Armia ta pod dowództwem Mansfelda przemieszczała się na Węgry.

 

Otmice- leśniczówka z wieżyczką tatarską

Kapliczka stojąca jeszcze przy leśniczówce. Nieznana jest mi data wykonania tego zdjęcia. Na pewno przed 2002 rokiem, kiedy to przeniesiono ją na teren szkoły.

 
Zdjęcie pochodzi ze strony:
http://wodip.opole.pl/opolszczyzna/gminy/izbicko/otmice.htm

 

 

 

 

 
Autor:
Data:
środa, Wrzesień 2nd, 2015 at 21:11
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz