1 Maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. I wbrew powszechnej opinii nie jest wymysłem władzy komunistycznej.

1 Maja plakat

Upamiętnia on bowiem strajk robotników w Chicago w 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. Protestujący pracownicy wyszli na ulice Chicago, aby zawalczyć o ośmiogodzinny dzień pracy. Doszło do zamieszek między demonstrantami a policją. Ci drudzy otworzyli ogień, po chwili na policjantów spadła bomba, zabijając jednego z nich. Wówczas ruszył już otwarty atak na strajkujących. Nie wiadomo dokładnie ilu robotników zginęło. Wydarzenie znane jest jako Haymarket Riot.

W 1889 roku II Międzynarodówka Socjalistyczna uznała dzień 1 maja Świętem Pracy.

 

Święto 1 maja w Polsce

Na ziemiach polskich obchody Pierwszomajowe odbyły się już w 1890 roku. Organizowane były przez związki zawodowe oraz partie polityczne. Największe demonstracje miały miejsce w latach 1905-07 i 1917-19. Po II wojnie światowej święto to było obchodzone bardzo uroczyście. W PRL święto 1 maja nazywano Świętem Klasy Robotniczej, a udział w pochodzie był obowiązkowy. Po 1989 roku uroczyste obchody prawie zanikły.

1

Wiec Pierwszomajowy przed Komitetem Wojewódzkim PZPR (obecnie budynek Uniwersytetu Opolskiego) w 1964 roku. Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 3967.

2

Pochód Pierwszomajowy przed Komitetem Wojewódzkim PZPR w 1964 roku. Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 3966.

 

W 2001 roku w Mediolanie zostały zorganizowane obchody EuroMayDay. Jest to inicjatywa wymierzona przeciwko niestabilnemu zatrudnieniu. Ma na celu zwrócenie uwagi na to, że każdy ma prawo do pracy i godziwej zapłaty. Obecnie obchody organizowane są w całej Europie.

1 maja jest również katolickim świętem. Obchodzi się wówczas wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika, który został nadany w 1955 roku przez papieża Piusa XII.

Św. Józef Rzemieślnik 1

Św. Józef Rzemieślnik 3

Święto 1 maja w Europie

W Niemczech w tym dniu obchodzi się Maifeiertag, jest to dzień manifestacji. Często w tym dniu dochodzi do zamieszek, bowiem data powstania święta (jest to 1933 rok, kiedy Hitler zostaje kanclerzem Niemiec) ściśle jest powiązana z ideologią nazistowską.

W Wielkiej Brytanii świętuje się pierwszy poniedziałek maja (May Day).

1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale także Święto Konwalii, które obchodzi się we Francji (la Fête du Muguet). Bukieciki białych konwalii wręcza się osobom, które się ceni i lubi.

Turawa- maj 2015 konwalie koło grobowca Garnier 4

 

Pochody Pierwszomajowe

Święto Pracy było najważniejszym ze wszystkich. Uroczystości obchodzone były w całym kraju. W każdym mieście i w każdej wsi odbywał się obowiązkowy pochód, który był starannie wyreżyserowany. Była to swoista propaganda mająca na celu ukazanie władz w jak najkorzystniejszym świetle, gloryfikująca kult pracy. To właśnie na wiecach pierwszomajowych pierwszeństwo mieli weterani ruchu robotniczego oraz przodownicy pracy. Posługiwano się takimi hasłami jak:

„Robiąc lepiej, dajemy więcej”

„Współzawodnictwo pracy wychowuje nowego człowieka”

„Wróg kusi nas Coca-Colą”

„Przyjaźń, sojusz i współpraca z ZSRR – gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju Polski!”

„Patriotyzm najpierw wyraża się w czynach”

„Oszczędniej gospodarujmy surowcami, materiałami, paliwami i energią”

„Praca jedynym miernikiem oceny każdego człowieka”

„Chwała ludziom dobrej roboty”

Pracujemy w trójkę - budujemy za dwunastu- plakat

Coś TY zrobił dla realizacji planu- plakat

 

W Polsce, w czasach PRL-u, gdy brakowało niemal wszystkiego, gazety z dumą donosiły o wielkiej odbudowie państwa. Powstawały nowe osiedla, fabryki, szkoły. To były czasy, kiedy ważne było współzawodnictwo. Na porządku dziennym było przekraczanie norm, wzrastała wydajność i gospodarność. Wraz z rozwojem budownictwa wzrosło zapotrzebowanie na materiały budowlane. Zaczęło brakować cementu. Wtedy to zaczęły powstawać liczne mniejsze cementownie, a stare przechodziły modernizacje, aby nadążyć za produkcją tak ważnego surowca dla gospodarki budowlanej kraju. W granicach obecnego Opola działało aż 9 cementowni. Jako ciekawostkę podam, że w latach 60-tych planowano uruchomienie 10 cementowni w Opolu.

Cementownia Pringsheim

Dzisiaj postaram się przybliżyć historię jednej z nich. Każdy kto przejeżdża ul. Marka z Jemielnicy widzi przepiękną wieżyczkę i zastanawia się, co też w tym miejscu niegdyś było.

Otóż w 1865 powstała druga opolska cementownia. Jej założycielem był H. Pringsheim, właściciel browaru. Mieściła się ona na terenie dzisiejszego zakładu Ovita Nutricia.

Pozostałość po cementowni Pringsheim ob. Nutricia 1

Śladem po dawnej cementowni Pringsheim został już tylko komin.

 

Natomiast ta interesująca wieżyczka jest częścią ogrodzenia, za którym znajduje się pałacyk dawnego zarządcy cementowni. Niektóre źródła podają, iż był to pałacyk właścicieli.

Pałac Pringsheim 20

Został on wybudowany około 1890 roku, w stylu neobarokowym. Po wojnie służył jako budynek mieszkalny, potem był tu internat szkoły budowlanej dla kobiet. W latach 60. i 70. przebudowano wnętrza na kilka mieszkań. Obecnie pałac wykupił WZDZ w Opolu i jest w trakcie długiego remontu (od 2003 roku).

Budynek wybudowany jest z przepięknej czerwonej cegły,  jak przystało na neogotyk pełno tu wież, ściany zdobią różnego rodzaju ryzality. Nad oknami zachowały się łuki, bogato zdobione akantami.

Pałac Pringsheim 6

Przed głównym wejściem znajdują się kolumny, zbudowane na styl joński (kolumnada okrągła z licznymi podłużnymi żłobieniami, głowica w formie ślimacznic- niestety znaczna część uległa dewastacji).

 

Park bardzo zaniedbany, widać jeszcze pozostałości okrągłej rabatki, pozostałość po ławeczce i dwa niewielkie baseniki.

W parku przypałacowym

W parku 12

W parku 18

 

Obiekty zbudowane z opolskiego cementu

Opolski cement był najwyższej jakości. Doceniło go wielu budowniczych. Między innymi z naszego cementu została wybudowana Hala Stulecia we Wrocławiu (lata 1911-13), która obecnie znajduje się na Światowej Liście Unesco. Wybudowano również fragment autostrady Zgorzelec- Gliwice, zwaną popularnie „betonówką” (wojna uniemożliwiła jej ukończenie). Naszym cementem odbudowano także Zamek Królewski w Warszawie.

Możemy być naprawdę dumni, że w pełni wykorzystaliśmy potencjał, który oferuje nam natura. Przemysł cementowo- wapienniczy był najważniejszym przemysłem Opola.

 

 








Autor:
Data:
niedziela, 1 maja, 2016 at 20:31
Kategoria:
Opole
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz