czw.
10
sie

 

Brzeźce to niewielka wieś położona w gminie Bierawa. Nazwa miejscowości najprawdopodobniej wywodzi się od staropolskiej nazwy „Brzesz”, która znaczy „osada nad brzegiem”. Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1246 roku. Wówczas to książę Mieszko Opolski w swoim testamencie przepisuje majątek Breze klasztorowi dominikanów w Raciborzu.

„Galeria samobójców”.

We wsi znajduje się zabytkowa kaplica wybudowana w 1786 roku. Ale dziś zajmiemy się inną ciekawostką. Otóż za wioską, po prawej stronie niebieskiego szlaku pieszego, znajduje się pagórek a obok niego ciek wodny. Woda ta wpływa do betonowej budowli, zakończonej kratą.

Ciek wodny, który spływa wprost do betonowej budowli.

Metalowe pomosty prowadzące do ciekawostki hydrotechnicznej.

 

Gdy zejdziemy na metalowy pomost, naszym oczom ukaże się niezwykły widok. Zobaczymy ceglaną galerię, zbudowaną z kilku akweduktów, wysoką na kilkanaście metrów. Wrażenie monumentalności potęguje szum potoku spływającego po kamiennych kaskadach.

Wnętrze obiektu hydrotechnicznego.

 

Ta niesamowita budowla hydrotechniczna została wybudowana przez I.G. Farbenindustrie AG na potrzeby zakładu benzyny syntetycznej. Najprawdopodobniej jest to mechaniczna oczyszczalnia ścieków. Trudno dziś doszukać się jakichkolwiek informacji. Zapewne powstała w tym samym czasie co położona niedaleko Odry przepompownia.

Przepompownia wody.

 

Przepompownia ta zaopatrywała w wodę przemysłową zakład chemiczny koncernu Interessen Gemeinschaft Farbenindustrie AG, znany pod skróconą nazwą IG Farben. Zakład powstał w latach 1939- 1944 i produkował izooktan (benzynę syntetyczną). Obecnie przepompownia zasila w wodę Zakłady Azotowe „Kędzierzyn”.

 

Obiekt ten znany jest również pod nazwą „Galeria samobójców”.

Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że budowla swym wyglądem przypomina fasadę kościoła pw. św. Józefa w Zabrzu. Kościół został zbudowany w 1930 roku, a zaprojektował go architekt Dominikus Böhm z Kolonii.

 

Kościół św. Józefa w Zabrzu. Fot. Pochodzi ze strony: https://commons.wikimedia.org/

 

 

Ps. Jeśli ktoś z Państwa ma jakiekolwiek informacje lub dawne zdjęcia tego obiektu proszę o kontakt: [email protected]

 

 

 








Autor:
Data:
czwartek, 10 sierpnia, 2017 at 14:49
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz