Dębska Kuźnia to wieś w gminie Chrząstowice. Została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 1531 roku jako osiedle kuźnicze koło wsi Dębie.

Do lat 20. XX wieku Dębska Kuźnia składała się z trzech, niezależnych osad: majątku, wsi i kolonii. Znajdowały się tutaj między innymi młyn, wiatrak, dwie olejarnie, tartak, Odlewnia Żeliwa, cegielnia, warzelnia potażu. Pierwotnie wieś nosiła nazwę Dembiohammer. 19 maja 1936 roku zmieniono nazwę na Eichhammer. A 12 listopada 1946 roku nadano polską nazwę Dębska Kuźnia.

W 1858 roku przez miejscowość przejechał pierwszy pociąg. Jednak stacja kolejowa w Dębskiej Kuźni powstała dopiero w 1931 roku.

Natomiast w lesie możemy znaleźć ukrytą radiostację. Prowadzi do niej brukowana droga.

Najprawdopodobniej będzie miała związek z 24. Polową Techniczną Bazą Wojsk Łączności w Szumiradzie. Do niedawna jeszcze jednostka ta była utajniona. Jednostka wojskowa przeznaczona jest do zabezpieczenia funkcjonowania systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Niestety nic więcej na jej temat nie wiem.

Wydaje się, że budynki są powojenne. Wspomniana przeze mnie jednostka wojskowa została wybudowana jeszcze przez Niemców w latach 30. XX wieku. Później zajmowali ją Sowieci. W latach 70. kiedy przejęło ją Wojsko Polskie, jednostka została rozbudowana. Być może, że wówczas wybudowano także tę radiostację. Niestety na jej teren nie można wejść. Budynki są otoczone wysokim ogrodzeniem i zabezpieczone alarmem. Zza płotu widać portiernię, budynek główny oraz magazyny.

Portiernia

Budynek główny.

Na uwagę zasługują dwa schrony przy budynku głównym. Prowadzą do nich schody. Bunkry te są częściowo zamaskowane i zamknięte ciężkimi drzwiami. Chociaż ktoś mi mówił, że to nie są schrony, a tylko jedno z wejść do budynku. Coś w rodzaju piwnicy. No cóż, na chwilę obecną nie jestem w stanie tego sprawdzić.

Schron w budynku głównym.

Magazyny bądź garaże.

Obecnie radiostacja jest opuszczona.

Jeśli ktoś wie o niej cokolwiek więcej proszę o informację.
Autor:
Data:
niedziela, Grudzień 9th, 2018 at 20:38
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz