Dębska Kuźnia to wieś w gminie Chrząstowice. Została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 1531 roku jako osiedle kuźnicze koło wsi Dębie.

Do lat 20. XX wieku Dębska Kuźnia składała się z trzech, niezależnych osad: majątku, wsi i kolonii. Znajdowały się tutaj między innymi młyn, wiatrak, dwie olejarnie, tartak, Odlewnia Żeliwa, cegielnia, warzelnia potażu. Pierwotnie wieś nosiła nazwę Dembiohammer. 19 maja 1936 roku zmieniono nazwę na Eichhammer. A 12 listopada 1946 roku nadano polską nazwę Dębska Kuźnia.

W 1858 roku przez miejscowość przejechał pierwszy pociąg. Jednak stacja kolejowa w Dębskiej Kuźni powstała dopiero w 1931 roku.

Natomiast w lesie możemy znaleźć ukrytą radiostację. Prowadzi do niej brukowana droga.

Niestety nic na jej temat nie wiem. Wydaje się, że budynki są przedwojenne. Widać portiernię, budynek główny oraz magazyny. Na uwagę zasługują dwa schrony przy budynku głównym. Prowadzą do nich schody. Bunkry te są częściowo zamaskowane i zamknięte ciężkimi drzwiami.

Portiernia

Budynek główny.

Schron w budynku głównym.

Magazyny bądź garaże.

Obecnie radiostacja jest opuszczona. Otoczona wysokim ogrodzeniem i zabezpieczona alarmem. Nie można wejść na jej teren.

Jeśli ktoś wie o niej cokolwiek więcej proszę o informację.
Autor:
Data:
niedziela, Grudzień 9th, 2018 at 20:38
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz