Spuścizna po Niemcach została przejęta przez Sowietów i zaadaptowana na potrzeby wojsk radzieckich. W tej części oprócz koszarowców i budynków opisanych w poprzednich postach znajdowały się jeszcze

domy oficerów, budynki sztabowe, internat oficerów i chorążych, Szkoła Ośmioletnia nr 53 (później przeniesiona na osiedle), Garnizonowy Dom Oficerów, szkoła chorążych, Węzeł Łączności „Monografia”, klub z biblioteką, areszt wojskowy, biuro przepustek, klub „Kadet”, kino „Kursant”, teatr, kasyno oficerskie, ogromna kuchnia, kilka stołówek, pralnia, łaźnie, kotłownia, sala sportowa, stadion piłkarski, basen, poczta, ośrodek zdrowia oraz liczne magazyny, warsztaty i garaże. W tej części znalazły się także dwa place (defilad) z trybunami i pomniki.

Do wielu budowli udało mi się dotrzeć. Zapraszam na fotorelację…

 

Kino

Co do budynku kina na różnych mapach znalazłam różne określenia: kino Kursant lub klub Kadet. Wydaje się, iż musiał to być taki wielofunkcyjny obiekt łączący i kino i klub. W opisywanym budynku znajduje się sala kinowa ze sceną, widać schody, na których wcześniej stały rzędy krzeseł. Dobrze widoczne jest także pomieszczenie, w którym znajdował się kinematograf.

 

 

Teatr (Garnizonowy Dom Oficerów)

Na jednej z rządowych map w miejscu, które mam opisane jako teatr widnieje nazwa „Garnizonowy Dom Oficerów”. Budynek wygląda jak typowy teatr. Posiada scenę, pozostałości po rzędach krzeseł. Posiada także lożę na piętrze dla Vipów, z wydzielonym miejscem przeznaczonym dla palaczy oraz pomieszczeniem na kinematograf. Przy scenie widoczne pozostałości mechanizmu, który niegdyś poruszał kurtynę (odsłaniał/zasłaniał). Zdaje się, że ten budynek również był wielofunkcyjny i łączył teatr, kino i salę koncertową w jednym. Pełnił niejako funkcję centrum kulturalnego miasta. Obiekt jest w fatalnym stanie i wydaje mi się, że powstał jeszcze za czasów niemieckich. A kiedy już nie nadawał się do remontu wybudowano nowy, opisany wyżej.

Droga do teatru.

Droga do teatru.

Obecna droga do teatru.

Przed budynkiem teatru.

Widok obecny sprzed budynku teatru.

Wejście do teatru z drugiej strony budynku.

Pozostałość mechanizmu poruszającego kotarę.

Scena teatru.

Widok z loży VIP-owskiej na scenę.

Loża VIP-owska na piętrze.

Zmurszałe deski w loży VIP-owskiej.

Loża VIP-owska na piętrze. Widok na okna kinematografu.

Wnętrze teatru. Tędy idzie się do pomieszczenia z kinematografem.

Okienka na kinematograf.

Wnętrze jednego z pomieszczeń w teatrze.

Oryginalne schody drewniane.

Oryginalne schody drewniane i balustrada.

Wnętrze budynku. Na ścianach pozostałość po boazerii.

Dachówka z cegielni w miejscowości Jankowa Żagańska (k. Żagania).

Wydzielone miejsce, w którym można palić (kurzyć).


Basen

W miasteczku znajdował się także pełnowymiarowy (olimpijski) basen. Baseny olimpijskie mają długość 50 metrów, szerokość 25 metrów oraz są głębokie na minimum 2 metry (rekomendowane 3 m). Ten dokładnie spełniał założenia. Dno niecki pokrywał beton pomalowany specjalną farbą wodoodporną, boki zaś częściowo pokryte były betonem a częściowo płytkami. Znajdowała się tutaj trampolina do skoków oraz ponumerowane wyniesienia (coś na wzór podium, tylko wszystkie jednakowej wysokości), z których również można było skakać do wody oraz drabinka. Basen został wybudowany jeszcze za czasów niemieckich bo widać go na mapie z 1940 roku.

W pobliżu basenu znajdowała się maszynownia i szatnie.

 

Na zdjęciu basen z widoczna trampoliną.

Niecka basenu z drabiną.

Podium do skakania do wody.

Fragment basenu z „przelewem” (tam zbierał się nadmiar wody) i z widocznymi kafelkami.

Wejście na teren basenu. Niegdyś ogrodzone. Dzisiaj dziwnie wygląda stojący samotnie fragment muru w środku lasu.

Budynek maszynowni.

 

Boisko

W Pstrążu znajdowało się również boisko. Umiejscowione było obok basenu. Według definicji Wikipedii mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 do 90 m i długości od 90 do 120 m (przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że boisko nie może być kwadratem. To w miasteczku według pomiarów z mapy posiadało  wymiary 70×145 m. Było wyjątkowo duże. Wybudowane było jeszcze za czasów niemieckich bo widnieje na mapie z roku 1940. Na starych mapach dobrze je widać. Dziś jest mocno porośnięte drzewami i prawie w ogóle niewidoczne.

 

Tędy przebiegała bieżnia (na około boiska).

Zawody kadetów w dawnym Strachowie (Pstrążu). Brak datowania.

Drużyna piłkarska w dawnym Strachowie (Pstrążu). Brak datowania.

Fragment mapy z 1940 roku z zaznaczonymi obiektami: teatr, boisko, basen.

 

Place do ćwiczeń

Oprócz boiska i sali gimnastycznej w miasteczku znajdowało się kilka mniejszych placów, na których mieściły się różne urządzenia do ćwiczeń oraz mniejsze boiska. Teren ten jest tak zarośnięty, że póki co nie natknęłam się na pozostałości po takim placu. Mam tylko dawną fotografię. Widać na niej kilka przyrządów gimnastycznych tzw. „małpi gaj”: drabinki, „trzepak”, przeszkody, kozioł do skakania. W tle bramka na boisku.

 

 

Hala (sala) sportowa (gimnastyczna)

W miasteczku znajdowała się również sala gimnastyczna. Niegdyś musiała być piękną, dużą halą. Budynek wykonany był z cegły. W oknach znajdowały się luksfery. Hala była oświetlona licznymi lampami, których pozostałości do dziś można oglądać. Na podłodze leżały deski. Dziś rozebrane. Jedynie widać resztki, które są spróchniałe lub zbutwiałe. Na podłodze widać też liczne dziury o regularnych kształtach, wyłożone jasnymi płytkami. Prawdopodobnie były to schowki na sprzęt sportowy. A wcześniej zakrywały je jeszcze deski. Wydaje się, że musiały tak być położone, żeby mimo wszystko był łatwy dostęp do tych schowków. Na jednej ze ścian zachowały się malunki, przedstawiające gry przy użyciu piłki: koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę.

 

Sala z zewnątrz.

Sala wewnątrz. Na podłodze widoczne dziury- schowki.

Okna z wybitymi luksferami.

Okno z wybitymi luksferami.

Sala wewnątrz. Jedna ze ścian z malunkami.

Sala wewnątrz. Malunek z grą w „kosza”.

Sala wewnątrz. Malunek z grą w „ręczną”.

Sala wewnątrz. Malunek z grą w „siatkę”.

Podłoga z resztkami desek.

Podłoga z resztkami desek.

 

 

 

Artykuł nie ma na celu propagowania jakichkolwiek ideologii nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych ani żadnego innego systemu totalitarnego. Ma charakter wyłącznie dokumentalny i historyczny.

 

Dawne zdjęcia pochodzą ze stron:

www.webarmy.ru

www.ok.ru

www.sgvavia.ru

www.sgv-polsha.narod.ru

www.sgv12.narod.ru

www.dunay1968.com

www.vk.com

www.lexikon-der-wehrmacht.de

www.dolny-slask.org.pl

www.fotopolska.eu

www.wikimapia.org

 

 
Autor:
Data:
piątek, Kwiecień 6th, 2018 at 18:33
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS