Baza rakietowa

W lesie na północ od poligonu powstała także tajna baza z magazynem rakiet. Obiekt ogrodzony był podwójnym płotem z drutu kolczastego, z których wewnętrzny znajdował się pod napięciem. W środku bazy mieściły się trzy silosy rakietowe, na które potocznie mówiono „wyrzutnie” i dwa budynki dla obsługi.

Silosy to nic innego jak schrony (magazyny) dla rakiet, typu Granit, w kształcie charakterystycznej rury. Wykonane są z gotowych betonowych prefabrykatów. Każdy z silosów posiadał dwa wjazdy oraz cztery rampy załadunkowo-wyładunkowe z dwoma podjazdami dla samochodów.

 

 

Miały tu być przechowywane zestawy rakietowe Łuna i Toczka z możliwością uzbrojenia ich w głowice jądrowe. Głowice składowane były w bazie atomowej w Templewie koło Sulęcina (obiekt specjalny 3003). Więcej na ten temat przeczytasz  tutaj.

Przy silosach znajdowały się wartownie z punktami strzelniczymi. Obiekty są zamaskowane porastającymi je drzewami oraz pomalowane w maskujące wzory.

 

Wylesiony pas terenu między garnizonem a bazą rakietową.

Teren bazy rakietowej zabezpieczony podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Teren bazy rakietowej zabezpieczony podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Teren bazy rakietowej zabezpieczony podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego. Ogrodzenie znajdowało się pod napięciem.

Teren bazy rakietowej zabezpieczony podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego. Ogrodzenie znajdowało się pod napięciem.

Budynek prawdopodobnie wartowni bądź dywizjonu rakiet. Znajdował się w pobliżu bazy rakietowej.

Baza rakietowa- pierwszy schron typu Granit.

Baza rakietowa- schron typu Granit.

Baza rakietowa- schron typu Granit. Gdzieniegdzie zachowały się napisy radzieckie.

Baza rakietowa- schron typu Granit. Gdzieniegdzie zachowały się napisy radzieckie.

 

Baza rakietowa- drugi schron typu Granit.

Baza rakietowa- trzeci schron typu Granit.

Baza rakietowa- trzeci schron typu Granit z drugiej strony.

 

Obowiązuje ograniczenie prędkości do 10 km/h.

 

Bunkry

Na terenie poligonu, w lesie znajdują się także różnego rodzaju bunkry (schrony): jedne ze szczelinami obserwacyjnymi, inne z kopułą i otworami strzelniczymi, a także wiele mniejszych. Bunkry zostały wzniesione w latach 1933-1939 przez Niemców dla celów ćwiczebnych.

Największe wrażenie robi zespół trzech ogromnych bunkrów. Są naprawdę duże. Dwa z nich są zniszczone ale jeden jest w stanie niemalże nienaruszonym. Zbudowane są z żelbetonu. Posiadają kopuły i otwory strzelnicze przypominające te z Linii Maginota we Francji. Kopuły balonowe kryte są blachą.

 

Jeden z ogromnych bunkrów.

Drugi z ogromnych bunkrów. Tu widoczna metalowa kopuła.

Metalowa kopuła z otworami strzelniczymi.

Metalowa kopuła z bliska, ujęcie z dachu bunkra.

Szczelina obserwacyjna w bunkrze drugim.

Dach drugiego bunkra, obok metalowej kopuły. Prawdopodobnie tutaj dach był otwierany.

Jeden z ogromnych bunkrów.

Jeden z ogromnych bunkrów.

Wnętrze ogromnego bunkra.

Wnętrze ogromnego bunkra.

Wnętrze ogromnego bunkra.

A jak te bunkry są ogromne widać na tym zdjęciu. Dla porównania ja i bunkier.

Zachowane napisy w ogromnych bunkrach. Data 1979- 1981.

Zachowane napisy w ogromnych bunkrach. Data 1981- 1983.

Takie znaleziska w bunkrze. Fragment tekstu: „памятка по пользованию” co oznacza: „instrukcja użytkowania”. Reszty nie udało mi się odczytać i tak naprawdę nie wiem co to za proszek i do czego służy.

Takie znaleziska w bunkrze. Sytuacja podobna do tego co wyżej.

Ogromne bunkry.

Ogromne bunkry.

Kopuła z okienkami strzelniczymi w bunkrze.

Ogromne bunkry.

 

W lesie ukryte są jeszcze bunkry częściowo wkopane w ziemię. Do wnętrza schodzi się po betonowych schodkach. Kiedyś obiekty te posiadały drzwi metalowe. Bunkry zbudowane są z tzw. przedsionka i dwóch pomieszczeń. W ścianie drugiego pomieszczenia znajduje się małe okienko, wychodzące na „przedsionek” i schody. Okienko służyło do obserwacji osób, które wchodzą do schronu. Niektóre z nich posiadały dwa wejścia: jedno normalne dla ludzi, drugie szersze, prawdopodobnie na działo. I mimo, iż obiekty wydają się być takie same to przy bliższym poznaniu okazuje się, że prawie każdy różni się jakimś szczegółem. Widziałam cztery takie schrony położone dość blisko siebie. Ale jestem przekonana, że było ich więcej. A zabrakło już po prostu czasu i sił, aby to jeszcze dokładniej sprawdzić.

 

 

Kolejne bunkry znajdują się na terenie wyrzutni granatów. I znów każdy inny.

Na bunkrze widać ćwiczebne miny, z wierzchu pokryte są metalem a w środku wylane betonem.

Wnętrze tego bunkra z minami.

 

Kolejny bunkier zwraca uwagę nietypowym wyglądem. Z zewnątrz  jest betonowy a wnętrze wykonane jest z blachy prążkowanej, które na dodatek jest okrągłe. Bunkier posiada wąskie okienka obserwacyjne.

 

 

Następne bunkry.

 

 

 

Zbiorniki na paliwo

Na terenie poligonu znajdują się także betonowe zbiorniki na paliwo. Widziałam co najmniej trzy. Pierwszy z nich jest największy. Położony jest przy jednej z głównych dróg w niemieckiej części garnizonu. Z daleka wygląda jak bunkier z transzeją. Dla niezorientowanych transzeja to wąski, długi rów, służący do przemieszczania się żołnierzy i przy okazji chroniący ich przed ogniem nieprzyjaciela. W owej transzei, czy jak kto chce betonowym rowie znajduje się równie betonowy bunkier. Bunkier składa się z dwóch pomieszczeń, do których dojścia niegdyś strzegły porządne pancerne drzwi. Dziś ich brak. Do pierwszego pomieszczenia wchodzi się po kilku schodkach. Jest niewielkich rozmiarów, bez okien. Drugie pomieszczenie jest prawie całe zabetonowane. Widać tylko w górnej części otwór przez który zapewne wlewano paliwo.

 

Pozostałe dwa są zdecydowanie mniejsze i wchodzi się do nich w dół po metalowych hakach imitujących drabinkę. Wewnątrz znajdują się dwa pomieszczenia. Do tego drugiego nie prowadzi żadna drabina. Jest zamurowane mniej więcej do 1/3 wysokości. To w nim przechowywano paliwo. Widać do dzisiaj ciemniejsze ślady na ścianach.

 

 

 

Natomiast główny skład paliwa znajdował się w pobliskiej Karczmarce koło Trzebienia (ukryty w lesie). O nim napiszę kiedy indziej bo obiekt też wart jest uwagi.

 

Rzutnia granatów

Na terenie poligonu znajduje się rzutnia granatów. To właśnie tutaj żołnierze mogą poćwiczyć uzbrajanie granatów a także rzut do celu. Rzutnia zbudowana jest z głębokiego rowu w kształcie okręgu oraz dwóch betonowych obiektów. W pobliżu stanowiska widoczne liczne doły.

 

 

W pobliżu rzutni znajduje się bunkier, będący schronieniem dla żołnierzy, którzy obsługiwali ruchome cele. Wewnątrz schronów zachowały się stanowiska/boksy z małymi okienkami, wręcz szczelinami, które pełniły rolę obserwacyjną a także pozostałości mechanizmu obsługującego makiety z człowiekiem, tzw. ruchome cele.

 

Schron z mechanizmem do obsługi ruchomego celu.

Makieta człowieka, tzw. ruchomy cel.

Wnętrze schronu z przegrodami.

Wnętrze schronu z przegrodami.

Wnętrze schronu- tutaj szczelina obserwacyjna.

Wnętrze schronu z przegrodami. Pozostałość mechanizmu obsługującego tzw. ruchomy cel.

Wnętrze schronu. Zachowane napisy radzieckie. Data 1972- 1974.

Wnętrze schronu. Zachowane napisy radzieckie. Data 1963- 1966.

Ale i znalazł się niemiecki napis: Strans Deckung 6 (Pstrąże osłona nr 6). Oznacza to, że bunkier został wybudowany jeszcze przez Niemców.

Liczne doły na terenie rzutni granatów.

Liczne doły na terenie rzutni granatów.

Rzutnia granatów na mapie.

 

Swoim artykułem nie namawiam do zwiedzania poligonu. Przeciwnie, będę nawoływać o zaniechanie. Ale jeśli już ktoś się zdecyduje niech ma świadomość, jakie grożą tu niebezpieczeństwa. Na tego typu obiekty wchodzi się na własną odpowiedzialność. Należy być czujnym i ufać rozsądkowi.

 

 

Artykuł nie ma na celu propagowania jakichkolwiek ideologii nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych ani żadnego innego systemu totalitarnego. Ma charakter wyłącznie dokumentalny i historyczny.

 

Dawne zdjęcia pochodzą ze stron:

www.webarmy.ru

www.ok.ru

www.sgvavia.ru

www.sgv-polsha.narod.ru

www.sgv12.narod.ru

www.dunay1968.com

www.vk.com

www.lexikon-der-wehrmacht.de

www.dolny-slask.org.pl

www.fotopolska.eu

www.wikimapia.org

 

 

 
Autor:
Data:
środa, Kwiecień 18th, 2018 at 12:46
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS