Dziś przedstawiam Wam ruiny zamku zwane „Jastrzębi zamek” (Habichtsburg) lub Jastrzębia Skała (Habichtstein). Ruiny te są sztuczną budowlą, powstałą w 1880 roku. Zostały wybudowane przez rodzinę Schaffgotschów, właścicieli między innymi pałacu w Kopicach. Na przełomie VIII i XIX wieku panowała moda na sztuczne malownicze ruiny, romantyczne altanki, świątynie czy chińskie pawilony, traktowane jako element architektury krajobrazu.
Z wieży zamku rozpościerał się widok na okolicę. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku miejsce to odwiedzały wycieczki szkolne w ramach lekcji przyrody i geografii. Obecnie teren jest mocno zarośnięty i widoków z zamku nie można podziwiać. A i sam zamek mocno popadający w prawdziwą ruinę. Wejście na zamek tylko na własną odpowiedzialność. Uważać na komary i kleszcze, które wyjątkowo pilnie strzegą wejścia:)

 

31Widok ruin zamku KG

 

Ruiny w 2010 roku.

26 M i zamek Krasna Góra

Ja w oknie ruiny.

 

Ja o tych ruinach dowiedziałam się od miejscowych. Pewnego upalnego lipca 2010 roku, zrobiliśmy sobie z moim towarzyszem wyprawy rowerowej przerwę przed sklepem w Krasnej Górze. Dla ochłody kupiliśmy coś zimnego do picia i lody. Usiedliśmy na chodniku tuż przed sklepem bo było to jedyne miejsce nieco zacienione. Obok stali mieszkańcy i popijali procenty. Oczywiście dla miejscowych byliśmy nie lada atrakcją. Zwłaszcza, gdy dowiedzieli się, że na rowerach przyjechaliśmy z Opola. I tak wywiązała się dość ciekawa rozmowa, z której dowiedzieliśmy się właśnie o sztucznych ruinach. Panowie nawet wskazali nam drogę. I oczywiście, pomimo upału zawróciliśmy, aby je zobaczyć. Dziś jest już łatwiej bo szlak jest oznakowany i wyposażony w tablice informacyjne.

 

Jastrzębia Skała- ruiny 16

4 lata później- ruiny w 2014 roku.

Jastrzębia Skała- ruiny 12

Ja na tle tego samego okna (tylko ujęcie z innej strony).

Jastrzębia Skała- ruiny 5

Już zdążyło się zawalić.

Jastrzębia Skała- ruiny 3

Wejście do zamku.

Jastrzębia Skała- ruiny 4

Wejście na górę zamku.

Jastrzębia Skała- ruiny 6

Widok z “okna” zamku.

Jastrzębia Skała- ruiny 9

To, co zostało z podłogi zamkowej.

Jastrzębia Skała- ruiny 11

Fragment obramowania okna.

Jastrzębia Skała- tablica

Tablica informacyjna.

 

 
Autor:
Data:
sobota, Grudzień 27th, 2014 at 22:35
Kategoria:
Zamki, pałace, dwory, architektura sakralna, cuda, diabły
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS
  1. Jerzy Says:

    50.637600, 17.507733
    http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=4789456

Dodaj komentarz