Dębska Kuźnia to wieś w gminie Chrząstowice. Została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 1531 roku jako osiedle kuźnicze koło wsi Dębie.

Do lat 20. XX wieku Dębska Kuźnia składała się z trzech, niezależnych osad: majątku, wsi i kolonii. Znajdowały się tutaj między innymi młyn, wiatrak, dwie olejarnie, tartak, Odlewnia Żeliwa, cegielnia, warzelnia potażu. Pierwotnie wieś nosiła nazwę Dembiohammer. 19 maja 1936 roku zmieniono nazwę na Eichhammer. A 12 listopada 1946 roku nadano polską nazwę Dębska Kuźnia.

W 1858 roku przez miejscowość przejechał pierwszy pociąg. Jednak stacja kolejowa w Dębskiej Kuźni powstała dopiero w 1931 roku.

Natomiast w lesie możemy znaleźć ukrytą radiostację. Prowadzi do niej brukowana droga.

Najprawdopodobniej będzie miała związek z 24. Polową Techniczną Bazą Wojsk Łączności w Szumiradzie. Do niedawna jeszcze jednostka ta była utajniona. Jednostka wojskowa przeznaczona jest do zabezpieczenia funkcjonowania systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Niestety nic więcej na jej temat nie wiem.

Wydaje się, że budynki są powojenne. Wspomniana przeze mnie jednostka wojskowa została wybudowana jeszcze przez Niemców w latach 30. XX wieku. Później zajmowali ją Sowieci. W latach 70. kiedy przejęło ją Wojsko Polskie, jednostka została rozbudowana. Być może, że wówczas wybudowano także tę radiostację. Niestety na jej teren nie można wejść. Budynki są otoczone wysokim ogrodzeniem i zabezpieczone alarmem. Zza płotu widać portiernię, budynek główny oraz magazyny.

Portiernia

Budynek główny.

Na uwagę zasługują dwa schrony (bądź piwniczki) przy budynku głównym. Prowadzą do nich schody. Obiekty te są częściowo zamaskowane i zamknięte ciężkimi drzwiami. Chociaż ktoś mi mówił, że to nie są schrony, a tylko jedno z wejść do budynku. Coś w rodzaju piwnicy. No cóż, na chwilę obecną nie jestem w stanie tego sprawdzić.

Schron lub piwniczka w budynku głównym.

Czyżby ten niby stół był schronem?

Magazyny bądź garaże.

Obecnie radiostacja jest opuszczona.

Ps. Jeśli ktoś wie o niej cokolwiek więcej proszę o informację.
Autor:
Data:
niedziela, 9 grudnia, 2018 at 20:38
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS
  1. Gio Says:

    Ta pierwsza jw 2286 to byly wezel komunikacyjny ukladu warszawskiego, cztery pietra w dol na dole rosjanie u gory wojsko pl, sluzba wartownicza i straz…

  2. Krzysiek Says:

    To budynki należące do Telekomunikacji Polskiej.
    Znajdowała się w nich tzw. stacja wzmacniakowa, nie jest to radiostacja.

Dodaj komentarz