Park krajobrazowy w Ciepielowicach został założony w II poł. XIX w. Najstarsze drzewa (dęby i cisy) pochodzą z lat 1865-1890. Młodsze nasadzenia powstały w okresie rozbudowy pałacu. Wśród nich zachowała się aleja grabowo-bukowa, szpaler wiązowy i kasztanowce. Nasadzenia topoli pochodzą z okresu powojennego.

Park ma powierzchnię około jednego hektara. Brak jest ogrodzenia. Od południa graniczył on z dawnym ogrodem kwiatowym. Dziś w tym miejscu znajduje się boisko. Granicę ogrodu wyznaczał zachowany do dziś szpaler grabowy. Na północny wschód od ogrodów kwiatowych znajdował się okólnik dla koni roboczych, stodoła i wiata z poidłem dla koni. W pobliżu drogi polnej znajduje się niewielkie wzniesienie, które było cmentarzem końskim, a wcześniej w tym miejscu znajdowała się powozownia koni. Po wojnie zlikwidowano ogrody kwiatowe, warzywnik oraz ogrody ze szklarnią.

Dawny cmentarz koński.

W parku natomiast niegdyś znajdowała się drewniana woliera na bażanty i kuropatwy oraz staw. Do stawu schodziło się po schodach. Znajdowało się tam miejsce, w którym rozkładano krzesła i stoliki. Staw w latach 90. XX w. został zasypany.

Do dzisiaj w parku rosną stare drzewa, takie jak: buk pospolity, cis pospolity, dąb szypułkowy, grab pospolity, robinia akacjowa czy wiąz szypułkowy.

Lodownia

Obecnie w parku nie ma już małej architektury. Zostały ledwo widoczne w gąszczu krzewów i samosiejek betonowe zarysy dawnego stawu oraz schodki prowadzące do niego. Również alejki są słabo widoczne. W pobliżu pałacu, w północnej stronie parku znalazłam dwa niewielkie obiekty wybudowane z cegły. Pierwsze moje skojarzenie to grobowce. Obiekty są podłużne, częściowo widać owalne sklepienie. Wyglądają jak dwie większe ceglane trumny. Najpierw obstawiałam, że to malutkie piwniczki, ale że w pałacu są piwnice, wydaje mi się, że to mogły być lodownie. Jeśli ktoś z Państwa wie, co to za obiekty, to proszę o informację zwrotną.

Krzyż 1914/18

W pobliżu tego samego miejsca, ale bardziej na wschód i bliżej boiska znalazłam w chaszczach fragment nagrobka z krzyżem i datą 1914/18. Niestety napisu nie udało mi się rozszyfrować, ale nie ma na nim konkretnego nazwiska, tylko jest jakaś dość ogólnikowa informacja. Dziś już wiem, że krzyż ten jest częścią dawnego pomnika z I wojny światowej, który pierwotnie stał na skrzyżowaniu dróg. Obecnie w tym miejscu znajduje się głaz upamiętniający wymordowanych Kresowian.

W tym miejscu przed 1945 r. stał pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej. Niestety nie posiadam zdjęcia tego pomnika. Gdyby ktoś z Państwa natknął się na takowe zdjęcie, bardzo proszę o kontakt.

Głaz upamiętniający wymordowanych na Kresach Wschodnich.

Projekt „Przyroda wokół nas”

W 2016 r. Stowarzyszenie Nasze Ciepielowice zrealizowało projekt „Przyroda wokół nas”. W ramach projektu odbyły się wycieczki rowerowe, przeprowadzono spotkania edukacyjne w terenie, uprzątnięto park przypałacowy, posadzono nowe kasztanowce i krzewy lilaków (bzów). Ale jedną z najważniejszych akcji było opracowanie mapy przyrodniczej Ciepielowic, utworzenie tablic informacyjnych o gatunkach drzew i krzewów występujących w parku. Tablice urozmaicono drewnianymi ptaszkami zamontowanymi na drzewach.

Uważam, że to świetny pomysł na edukację przyrodniczą połączoną z integracją mieszkańców. Projekt miał na celu zwiększyć wiedzę przyrodniczą oraz zbudować poczucie odpowiedzialności za przyrodę w swoim najbliższym otoczeniu.

Dzięki licznym tablicom dowiadujemy się, jakie drzewa rosną w okolicy, jak są zbudowane i jak wyglądają ich liście, kwiaty, owoce oraz otrzymujemy inne ważne informacje przyrodnicze.

A przy okazji młodsze dzieci mogą spróbować swoich sił w odszukaniu kolorowych ptaszków ukrytych na drzewie. Co wcale nie jest takie łatwe. Ptaszki mają też swoje nazwy, co jest atutem zwłaszcza dla nieco starszych dzieci, które uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków.

Partnerami w projekcie byli prywatni przedsiębiorcy, Stowarzyszenie Opolskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

Warto zaznaczyć, że projekt „Przyroda wokół nas” realizowany przez Ciepielowice w ramach inicjatywy „Działaj lokalnie” w 2016 r., zdobył II miejsce w konkursie „Piękna wieś opolska” w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”.

Ciepielowice Aleja Niepodległości

Dnia 10 listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w Ciepielowicach założono Aleję Niepodległości. Na obrzeżach parku dworskiego przy ul. Parkowej posadzono 50 grabów, zastępując wcześniej usunięte drzewa sadzonkami o wysokości ponad dwóch metrów.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób. Do prac przystąpili wszyscy: dzieci, młodzież, osoby starsze. W akcji uczestniczyli także leśnicy, wójtowie, radni, strażacy z OSP Dąbrowa (podlewali nowo posadzone drzewka) i inne osoby. Niektórzy wraz z drzewkami zakopywali tzw. kapsuły czasu. Drzewka zostały również przystrojone biało-czerwonymi wstążkami.

Wspólne sadzenie drzew, źr. www.boryniemodlinskie.pl.

Kapsuły czasu zakopane w korzeniach drzew, źr. www.boryniemodlinskie.pl.

Podpisywanie zasadzonych drzewek, źr. www.boryniemodlinskie.pl.

Akcja została zorganizowana przez Partnerstwo Borów Niemodlińskich przy współpracy stowarzyszenia Nasze Ciepielowice. A sfinansowano ją dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Na koniec zorganizowano dla wszystkich wspólne ognisko. Odśpiewano też hymn państwowy, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dąb na 40-lecie Gminy Dąbrowa

To nie jedyne drzewa posadzone w Ciepielowicach. W dniach 16-17 października 2015 r. Gmina Dąbrowa obchodziła 40-lecie istnienia. W związku z tym postanowiono uczcić jubileusz różnymi imprezami. Jednym z elementów uroczystości było posadzenie czterdziestu dębów w Dąbrowie przy ul. Zielonej oraz posadzenie po jednym dębie w każdym sołectwie.

I tym sposobem w Ciepielowicach także zasadzono dąb. Oprócz drzew postawiono także tablice upamiętniającą oraz przygotowano buteleczki z certyfikatami, które zostały zakopane w korzeniach dębu. Niestety nigdzie nie znalazłam zdjęć z uroczystości w Ciepielowicach. Mam tylko swoje zdjęcia z 2019 r.

Aleja pomnikowa

Dnia 3 września 2021 r., Rada Gminy Dąbrowa ustanowiła nowy pomnik przyrody pod nazwą: „Ciepielowickie Dęby” stanowiący grupę drzew w parku dworskim.

Więcej można dowiedzieć się, oglądając i słuchając opolskich leśników Jacka Boczara i Grzegorza Kałuży w jednym z odcinków przyrodniczego serialu „Co w lesie piszczy?”.

 

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)

 








Autor:
Data:
poniedziałek, 10 stycznia, 2022 at 19:58
Kategoria:
Przyroda
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz