A wiecie, że Karolinka i Karliczek żyli naprawdę? I to tutaj, na Opolszczyźnie? Mało tego, grób Karolinki znajduje się w małej podopolskiej wsi, Bzinicy Nowej.

Bzinica Nowa- do grobu Karolinki 2

Bzinica Nowa- kierunkowskaz do grobu Karolinki.

 

Wyobraźcie sobie stary, nieco zaniedbany, zabytkowy cmentarz husycki, który leży na skraju wioski. A na nim znajduje się odrestaurowany pomnik nagrobny Karoline Kleinert, czyli Karolinki z tytułowej piosenki.

Bzinica Nowa- cmentarz husycki 1

Bzinica Nowa- stary cmentarz husycki (ewangelicki).

 

Karolina Klenert urodziła się w 1884 roku w Grodźcu, a Friedrich Karliczek (Fryderyk to jego imię, a Karliczek nazwisko) urodził się w 1866 roku w Lubieni, gmina Popielów. Ród Karliczków wywodził się z osadników czeskich, którzy na Śląsk dotarli w XVIII wieku. Karliczek w 1904 lub 1905 roku przybył do Bzinicy Nowej, gdzie założył osadę, której był pierwszym sołtysem.

Bzinica Nowa-tablica na cmentarzu husyckim 3

Dawna pieczęć gminna.

 

Historia przemilcza fakt zapoznania się Karolinki i Karliczka. Prawdopodobnie poznali się na targu w Gogolinie. Pewnym jest, że młoda Karolina wpadła w oko starszemu Karlikowi. W tamtych latach romans nie miał szans na przetrwanie. Nie godziło się, aby żonaty mężczyzna (Karliczek ożenił się  Pauliną Sakrauską, z którą miał ośmioro dzieci), w dodatku starszy od Karoliny o 18 lat, uganiał się za młodziutką panną. Aby położyć kres skandalowi, rodzice Karoliny wydali ją za mąż za Józefa Krajczego, z którym miała potem jedenaścioro dzieci. Podobno Karolina nie była szczęśliwa w małżeństwie, a jej mąż był leniwy. W 1938 roku urzędnicy niemieccy zmienili nazwisko Krajczi, które było dla nich za trudne do wymówienia, na Kleinert. W tym samym czasie rodzina Kleinert przeprowadziła się do Bzinicy Nowej ale już wtedy Fryderyk Karliczek nie mieszkał tam.

 

Foto Karolinka i Karliczek

Zdjęcia Karolinki i Karliczka. Fot. pochodzi z pracy konkursowej „Opowiadanie lub legenda Poszła Karolinka…”

 

Kiedy w 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, Karliczek wyjechał do Lublińca bo nie chciał uczestniczyć w strzelaninie. Zmarł tam w 1933 roku. Karolina zmarła w wieku 55 lat. Do tragedii doszło 13.06.1939 roku, kiedy to wracała wozem, wraz z synem. Na podwórku z dubeltówką biegał sąsiad- gajowy Czampel. Był bardzo zdenerwowany bo jego żona od kilku dni nie wracała z domu. Ponoć często jeździła na zakupy do Lipska a gajowy był bardzo o nią zazdrosny. Karolina, chcą uspokoić szalejącego sąsiada, zawołała go. W tym momencie gajowy odwrócił się i dubeltówka wystrzeliła, zabijając Karolinę. 15- letni syn Karoliny- Fritz, widzą swą matkę martwą, uciekł w szoku do lasu. Konie same wróciły z ciałem Karoliny na jej podwórko. Czampel, gdy tylko zorientował się co zrobił, sam popełnił samobójstwo. Jeszcze w tym samym dniu jego żona wróciła do domu…

Bzinica Nowa-Karolinka

Logo Stowarzyszenia Karolinka.

Karolina została pochowała na cmentarzu w Bzinicy Nowej. W 2014 roku, dzięki Stowarzyszeniu „Karolinka” zrewitalizowano cmentarz oraz wymieniono nagrobek Karoliny na nowy. Na nowym pomniku zamontowaną starą tabliczkę z napisem:
„Hier ruht in Gott meine liebe Gattin, unsere gute Mutter und Großmutter Karoline Kleinert 11.7.1884 – 13.6.1939” („Tutaj spoczywa w Bogu moja ukochana żona, nasza dobra matka i babcia Karoline Kleinert11.7.1884 – 13.6.1939” ).

Grób Karolinki w 2009 roku (2)

Grób Karolinki w 2009 roku. Fot. pochodzi z zasobów internetu. Niestety nie zapisałam adresu. Jeśli ktoś jest autorem proszę o kontakt.

 

To jeszcze nie koniec tej niesamowitej historii. Wprawdzie miłość Karolinki i Karliczka nie mogła mieć szczęśliwego zakończenia  ale życie potrafi przynosić niespodzianki, i miłość ta spełniła się w następnym pokoleniu. Otóż w 1940 roku w Lublińcu, syn Karliczka- Karol ożenił się z córką Karoliny- Elżbietą Kleinert. Rok później na świat przyszła ich córka- Elfryda, która to tak wnikliwie prowadziła poszukiwania potwierdzające zbieżność losów Karolinki i Karliczka z piosenką. Pani Elfryda Zając z domu Karliczek zmarła w 2010 roku w Myślinie. Jej syn, Radosław Zając mieszka wraz z żoną i dziećmi w Myślinie. Tak jak mama, zajmuje się wyszukiwaniem informacji o przodkach, kolekcjonuje pamiątki z przeszłości.

 

Bzinica Nowa- grób Karolinki 1

Grób Karolinki. Fot. z 2015 roku.

Bzinica Nowa- grób Karolinki 4

Grób Karolinki. Fot. z 2015 roku.

Bzinica Nowa- grób Karolinki 3

Grób Karolinki. Fot. z 2015 roku. Zachowana stara tabliczka.

cdn…

 

 








Autor:
Data:
czwartek, 1 września, 2016 at 20:40
Kategoria:
Ciekawe osobowości
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz