Legenda o powstaniu Molestowic
Jak myślicie skąd wzięła się nazwa miejscowości Molestowice? Wcale nie chodzi o molestowanie. Chociaż, gdyby przeanalizować legendę to był tam motyw molestowania, tudzież nagabywania, naprzykrzania się.
Dawno temu żyła księżniczka o imieniu Molesta. Tak jak jej imię było niespotykane, tak również księżniczka słynęła z niezwykle przepięknej urody, cudownego głosu oraz mądrości. Jej kruczoczarne włosy i równie ciemne oczy przyciągały spojrzenia niejednego mężczyzny.
Kiedy nastał czas, aby Molesta wyszła za mąż, jej rodzice wyprawili bal, na który zostali zaproszeni książęta z całej Europy. Każdy z nich przywiózł podarunki, mając nadzieję, że księżniczka właśnie jego wybierze. Wśród adoratorów znalazł się pewien rycerz, który słynął z nieustępliwości i zawiści. Na wieść, iż Molesta wybrała innego kandydata, rycerz ten postanowił się zemścić. Wraz ze swymi kompanami pił od rana do nocy, a następnie uprowadzali i gwałcili dziewczyny z okolicznych wiosek. Kiedy i to nie skruszyło serca księżniczki, którejś nocy rycerz porwał Molestę. Uwięził ją w wieży rycerskiej, znajdującej się na wysepce otoczonej wodą. Miał nadzieję, iż dziewczyna zmięknie, kiedy będzie przebywać w samotności, o głodzie i chłodzie. Po kilku dniach okrutny rycerz postanowił ją odwiedzić. Ponieważ wieża była zamurowana począł wspinać się po murze, w kierunku okna. Zobaczyła to Molesta i zaczęła głośno płakać. Usłyszały to śpiące sowy, które wybudziły się i przeleciały w popłochu nad głową rycerza. W tym momencie rycerz stracił równowagę i spadł na ziemię, zabijając się. Księżniczka przeżyła dzięki rosnącej nieopodal wieży gruszy, której owocami żywiła się. Mieszkańcy na cześć księżniczki nazwali wyspę Molestą, a miejscowość Molestowicami.
Wyspa Molesta w Molestowicach.
Średniowieczne grodzisko
Molestowice to jedna z najmniejszych wsi w gminie Niemodlin. Według pisanych źródeł jej początki sięgają 1451 roku, kiedy to w centrum wsi znajdował się niewielkich rozmiarów staw zwany Hofeteich (dworski), na środku którego istniała rycerska wieża. Obecnie po wieży nie ma już śladu. Natomiast zachowało się w dobrym stanie grodzisko. Jest to grodzisko stożkowate, na planie czworokąta, otoczone fosą z wodą.
Grodziska powstawały na dawnych terenach przygranicznych, które były kolonizowane w XIII-XIV wieku. Jednym z takich terenów była puszcza zwana przesieką, oddzielająca tereny Ślężan i Opolan (późniejsze tereny Górnego i Dolnego Śląska). Znajdował się tutaj pas puszczy, która aż do XIII wieku nie była karczowana i stanowiła naturalną granicę. Pas ten rozciągał się wzdłuż Nysy Kłodzkiej, Stobrawy i Pratwy, aż po górny bieg Prosny.
Dopiero pod koniec XIII wieku w wyniku akcji kolonizacyjnej zaczęło się karczowanie okolicznych lasów oraz zaczęły powstawać warownie (grodziska), które miały za zadanie chronić okoliczną ludność. W dorzeczu Nysy Kłodzkiej powstały grodziska między innymi w Grabinie, Mańkowicach, Głębocku, Osieku Grodkowskim, Tarnicy, Krasnej Górze, Rogach, Górze czy Molestowicach.
Molestowice mapa z 1936 roku z zaznaczonym kamieniołomem Mullwitzberg.
Grodzisko w Molestowicach zostało odkryte dopiero w 1935 roku przez Georga Raschke. Badania powierzchniowe zostały przeprowadzone przed 1945 rokiem, a sondażowe w 1958 roku. Znaleziono wówczas fragmenty naczyń pochodzących z poł. XIII i pocz. XIV wieku. I rzeczywiście jak przeglądam stare niemieckie mapy Messtichblatt to nie ma na nich zaznaczonego grodziska. Dopiero na mapie z 1952 roku widać skrót K.D. (Kulturgeschichtl. Denkm.), które oznacza pomnik (historii?) kultury.
Molestowice grodzisko w 2009 roku. Na jego szczycie powstało miejsce na ognisko oraz ławeczki.
Molestowice grodzisko w 2014 roku.
Molestowice grodzisko w 2015 roku. Na jego szczycie powstała wiata na ognisko.
Nie wiem jak to możliwe, ale teren grodziska został przeznaczony na cel rekreacyjny. Na jego szczycie znajduje się wiata z ławkami oraz miejsce na ognisko. Obok można zagrać sobie w „wiejskie kręgle” na powietrzu.
„Kręgle wiejskie” w 2009 roku.
Tor na „wiejskie kręgle” w 2015 roku. Niestety kręgli i kuli brak.
Jeden z dwóch mostków prowadzących na grodzisko. Ten służy jako mostek zakochanych, bo powieszone były na nim kłódki zakochanych.
Szczyt grodziska w 2014 roku. Teraz w tym miejscu jest drewniana wiata.
Ciekawostką jest, iż cała wieś oraz okoliczne miejscowości położone są na bazaltowych wzniesieniach powulkanicznych. Molestowice znane były z kamieniołomu bazaltu. Budowano z niego drogi, a także używano go jako podkład pod tory kolejowe. We wsi znajdują się trzy domy wybudowane z bazaltu.
Starzy mieszkańcy do dzisiaj mówią na kamieniołom Mullwitzberg lub Molestowicka Góra. Obecnie teren kamieniołomu należy do miejscowości Gracze.
Molestowice mapa z 1952 roku z zaznaczonym grodziskiem i kamieniołomem Mullwitzberg.
Jak byłam po raz pierwszy w tej miejscowości w 2009 roku, rzucił mi się w oczy czarny Jezus Chrystus na krzyżu. Nie wiem czy był wzorowany na Czarnej Madonnie, czy być może miał być symbolem wydobywanego czarnego bazaltu. W każdym razie w 2014 roku Jezus był już biały.
Czarny Jezus, fot. 2009 r.
Ten sam Jezus, tyle że już biały, fot. 2014 r.
Opracowała
Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)