W końcu udało się odrestaurować zabytkowe mury Diabelskich Ruin w Rożniątowie koło Strzelec Opolskich.
O historii tego miejsca pisałam już wcześniej:
https://opolankazpasja.pl/22-diabelskie-ruiny/
Do odbudowy Góry Ruina doszło w czerwcu 2017 roku. Jednakże sprawa ciągnęła się latami. Pasjonaci tego miejsca już kilka wcześniej zwracali uwagę na potrzebę zabezpieczenia ruin. Jeszcze w latach 30- tych ubiegłego wieku ruiny były widoczne z daleka. Niestety przez lata nikt nie interesował się losami obiektu. Wzgórze zarastało samosiejkami, przybywało też śmieci, nie wspominając o dewastacji murów.
Ruiny kaplicy w 2015 roku.
Ruiny kaplicy w 2015 roku.
Ruiny kaplicy w 2015 roku. Wówczas zabezpieczono teren ogrodzeniem z siatki.
Zarośnięta droga na Górę Rożniątowską. Fot. 2015 r.
W 2013 roku mieszkańcy Rożniątowa i okolicznych wsi zawiązali komitet „More antiquo”, którego celem jest ratowanie pozostałości kaplicy.
Właścicielem terenu, na którym stoi kaplica jest Nadleśnictwo w Strzelcach Opolskich. I to właśnie Nadleśnictwo przeznaczyło 30000 zł. na zabezpieczenie i uporządkowanie terenu. Pieniędzy wystarczyło również na oczyszczenie ruin z bazgrołów a także na dobudowanie brakujących elementów w ścianach.
Ruina kaplicy po renowacji. Fot. 2017 r.
Częściowo mają zostać także wycięte samosiejki. Powstanie też pamiątkowa tablica oraz ławki. Wszystko po to, aby Góra Rożniątowska stała się, jak niegdyś, miejscem spacerów i odpoczynku.
Przepiękny widok na okolicę z Góry Ruina.
W planach jest także budowa makiety kaplicy św. Floriana, repliki pieca dymarkowego oraz miejsca straceń. Na koniec Górę Rożniątowską społecznicy chcą wpisać w sieć ścieżek rowerowych gminy.
Edit 2020
Byłam w 2020 roku i od owej rewitalizacji kompletnie nic się nie zmieniło. Nie ma żadnej tablicy, ani tym bardziej ławeczek, nie wspominając o koszu na śmieci. Ruina nadal jest miejscem schadzek młodzieży stosujących różne używki. Aż szkoda, że nikt tego terenu nie pilnuje/monitoruje. Za chwilę będzie wyglądać tak samo jak kilka lat temu.
Ruina kaplicy po renowacji. Fot. 2020 r.
Ruina kaplicy po renowacji. Fot. 2020 r.
Opracowała
Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)