Były gęsi to teraz czas na kozy. W woj. opolskim mamy co najmniej trzy miejscowości, w których znajdziemy tzw. Kozi Rynek oraz figurę ją symbolizującą.
Wiedziałam o dwóch Kozich Rynkach. W Żyrowej byłam dawno temu i już wtedy zrobiłam zdjęcia. Kilka dni temu na swojej papierowej mapie wypatrzyłam jeszcze Kozi Rynek w Łaziskach. A że jechałam w tamtą stronę to przy okazji wjechałam do wioski. Pierwotnie chciałam ją ominąć, ale przyciągnął mnie właśnie ten Kozi Rynek. A potem wracałam przez Rozmierkę i całkiem przypadkiem natrafiłam na kolejny. A że nie wierzę w przypadki, myślę, że mój Anioł Stróż mnie tu przyprowadził. Bo przecież mogłam jechać przez inne wioski. Miałam wybór, a jednak zdecydowałam się jechać przez Rozmierkę.
Żyrowa
I tak w Żyrowej (pow. krapkowicki, gm. Zdzieszowice) w centrum wsi znajduje się pomnik poświęcony kozie. Koza często była jedyną żywicielką wielu rodzin. Pomnik postawiono w miejscu, gdzie dawniej spędzano kozy, a następnie wyruszano z nimi na pobliskie łąki, na wypas.
Łaziska
W Łaziskach (pow. strzelecki, w gm. Jemielnica) koza po raz pierwszy pojawiła się w centrum wsi w 2005 roku z okazji Gminnych Dożynek. Dziś każda część wsi ma swoją nazwę oraz pomnik. I tak Kozi Rynek dostał kozę. Jest też Praczka w części wsi o nazwie Prołcz, Trolla na Gochowe, który w ziemi się „chowie”.
Rozmierka
W Rozmierce (pow. strzelecki, w gm. Strzelce Opolskie) w centrum wsi kilka lat temu ustawiono figurę kozy. Koza stanęła na głazie z nazwą dzielnicy wsi – Kozi Rynek. Niestety pomnik już kilkukrotnie padał ofiarą aktu wandalizmu. Ktoś próbował wyłamać kozę, ale ta jest umocowana za pomocą grubych prętów. Skończyło się na złamaniu kozie nogi.
Koza podczas pandemii koronawirusa, fot. 2020.
Kozi Rynek w Rozmierzy.
Jeśli ktoś z Państwa zna jeszcze inne Kozie Rynki w woj. opolskim to proszę o informację. Uzupełnię wpis. A może znacie jeszcze inne takie ciekawe miejsca?
Opracowała
Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)
9 czerwca, 2021 at 20:38
dzięki fajne