niedz.
20
wrz

 

W samym środku Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się ruiny drewnianego obiektu. To dawna karczma, a miejsce zwie się Wilcza Buda. Budynek z XVIII wieku dawniej był schronieniem dla podróżnych oraz myśliwych, polujących w tych lasach na wilki. Dawniej wilków w okolicznych lasach było całe mnóstwo. Ponoć jeszcze w latach 80. XX wieku znaleziono potrąconą wilczycę.

Wilcza Buda, fot. 2009 r.

 

Obiekt jest drewniany, konstrukcji wieńcowej. Dach kryty gontem. Mieści dwa pomieszczenia. W jednym była duża izba z kominkiem i ławami, na których można było spocząć po trudach podróży. Obok znajdowało się pomieszczenie dla koni i służby.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

 

Dzisiaj karczma jest w fatalnym stanie i grozi zawaleniem. Lepiej nie podchodzić zbyt blisko. Jeszcze kilka lat temu budynek był w jako takim stanie, ale upływ czasu i brak zabezpieczenia choćby dachu, robi swoje.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2016 r.

Wilcza Buda, fot. 2020 Sebastian Ruszała przed wyburzeniem.

Wilcza Buda, fot. 2020 Sebastian Ruszała przed wyburzeniem.

 

Według legendy dawniej w tym miejscu była osada, a mieszkańcy umarli na skutek zarazy. Ocalała jedynie mała dziewczynka o imieniu Jagienka, która dotarła do pobliskiej wioski. To od jej imienia osada została nazwana Jagienną.

Wilcza Buda w zimowej scenerii. Fot. pochodzi ze strony www.facebook.com/ZespolOpolskichParkowKrajobrazowych

 

Kapliczka św. Jadwigi

Naprzeciw karczmy znajduje się kapliczka św. Jadwigi. Została ona wybudowana w 1985 roku w miejscu dawniejszego kościółka, również pod tym wezwaniem. Co roku, 16 października odprawiana jest tutaj msza święta. Prowadzi ją ksiądz z pobliskiej parafii w Dąbrówce Dolnej.

 

Jak trafić?

Trzeba jechać leśną drogą z Zagwiździa do Dąbrówki Dolnej koło Domaradzkiej Kuźni. Inna droga prowadzi z Pokoju do Grabic. Z Zagwiździa i z Pokoju do Wilczej Budy prowadzi czerwony szlak pieszy.

50.9090517N, 17.9323836E

 

Z ostatniej chwili

W sierpniu 2020 roku karczma, ze względu na fatalny stan i stanowiące zagrożenie dla innych, została rozebrana. Niestety 300-letni obiekt nie był wpisany do Rejestru Zabytków. Ze względu na wiek karczmy i materiały użyte do budowy, obiekt nie nadawał się już do remontu.

Natomiast jest i dobra wiadomość. W przyszłym roku Nadleśnictwo Kup planuje budowę obiektu o podobnej konstrukcji. Obok ma powstać tablica z historią i zdjęciami Wilczej Budy.

 

Rozbiórka Wilczej Budy 20.08.2020 r. Fot. pochodzi z archiwum Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Rozbiórka Wilczej Budy 20.08.2020 r. Fot. pochodzi z archiwum Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

 

 








Autor:
Data:
niedziela, 20 września, 2020 at 19:05
Kategoria:
Inne
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS
  1. Jozek Says:

    Szkoda że po ,,wilczej budzie,, ,,została tylko ta pięknie opisana historia .Reszta to już tylko wspomnienia tego co było

  2. Jacek Says:

    Co do odbudowy: pożyjemy, zobaczymy…
    Szkoda tylko, że zniszczono nawet konstrukcję kominka. Nie było to konieczne…

  3. Piotr Says:

    Ktoś kto podjął decyzję o rozebraniu tego obiektu powinien ponieść konsekwencje za to. Żadnego szacunku i chęci zachowania historii. To jakby grób po wlasnej prababci rozwalić zamiast go odnowić i upamiętnić. Szkoda słów. Wystarczyło się obrobinę postarać i zrobić zbiórkę, zdobyć fundusze, ale po co jak można rozwalić dla „bezpieczeństwa” odwiedzających. Teraz to nikt już tego miejsca nie będzie odwiedzał drogi pustoraku

  4. Andrzej Says:

    Już jest odbudowana, choć inna niż była

  5. Mariola Says:

    Dziękuję za informację. Widziałam zdjęcia i muszę powiedzieć, że nie przekonała mnie. A miała to być rekonstrukcja…

Dodaj komentarz