wt.
26
maj

 

Walidrogi to wieś w gminie Tarnów Opolski. Została założona w 1773 r. w wyniku kolonizacji pruskiej na Śląsku. Budową osiedla kierował lustrator lasów Burich. Wieś zasiedlili koloniści z Czech, Karniowa, Moraw i Norymbergii.

Na ścianie kościoła wisi tablica „Ku pamięci ofiarom I i II wojny światowej od mieszkańców Tarnowa i Walidróg”. Natomiast obok kościoła znajduje się pomnik poległych w I i II wojnie światowej. Powstał on w 1948 r.

Przy wejściu do kościoła widać tablicę poświęconą ofiarom I i II wojny światowej. Samej tablicy nie zrobiłam zdjęcia z bliska.

Pomnik w 1948 r., krótko po powstaniu. Fot. www.fotopolska.eu.

Pomnik w Walidrogach, fot. 2020 r.

Walidrogi i okoliczne wioski w styczniu 1945 r. były w ścisłym centrum walk między wojskami niemieckimi a radzieckimi.  Zginęło wówczas aż 80 żołnierzy radzieckich, którzy ponoć są pochowani w miejscu obecnego pomnika. Świadczyć o tym ma ogromna betonowa płyta pod samym pomnikiem. Jeszcze do dzisiaj w okolicznych lasach możemy natknąć się na pozostałości wojennych okopów i ziemianek. Jedną z ciekawostek jest fakt, iż pod asfaltem drogi krajowej 94 pozostawiono niemiecki czołg, prawdopodobnie StuG III lub IV.

Pod asfaltem może znajdować się taki StuG III, źr. www.worldwarphotos.info.

W 1981 r. pomnik nieznacznie rozbudowano, dokładając do niego część radzieckiego czołgu. Prawdopodobnie fragmentu wieżyczki.

Dołączono również tabliczkę, na której przeczytamy:

„Zachowany przez mieszkańców wsi Tarnów Opolski, fragment radzieckiego czołgu 3-Armii Pancernej Gwardii, I Frontu Ukraińskiego, który wraz z załogą padł ofiarą hitlerowskiego pocisku, w walkach o wyzwolenie tutejszej gminy. Wmurowana w 36-rocznicę wyzwolenia gminy 23.01.1981”.

 

Wieżyczka z tego typu czołgu T-34 została wmurowana w pomnik. Źr. www.warhistoryonline.com.

 

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)

 
Autor:
Data:
wtorek, 26 maja, 2020 at 16:24
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz