Walidrogi to wieś w gminie Tarnów Opolski. Została założona w 1773 r. w wyniku kolonizacji pruskiej na Śląsku. Budową osiedla kierował lustrator lasów Burich. Wieś zasiedlili koloniści z Czech, Karniowa, Moraw i Norymbergii.
Na ścianie kościoła wisi tablica „Ku pamięci ofiarom I i II wojny światowej od mieszkańców Tarnowa i Walidróg”. Natomiast obok kościoła znajduje się pomnik poległych w I i II wojnie światowej. Powstał on w 1948 r.
Przy wejściu do kościoła widać tablicę poświęconą ofiarom I i II wojny światowej. Samej tablicy nie zrobiłam zdjęcia z bliska.
Pomnik w 1948 r., krótko po powstaniu. Fot. www.fotopolska.eu.
Pomnik w Walidrogach, fot. 2020 r.
Walidrogi i okoliczne wioski w styczniu 1945 r. były w ścisłym centrum walk między wojskami niemieckimi a radzieckimi. Zginęło wówczas aż 80 żołnierzy radzieckich, którzy ponoć są pochowani w miejscu obecnego pomnika. Świadczyć o tym ma ogromna betonowa płyta pod samym pomnikiem. Jeszcze do dzisiaj w okolicznych lasach możemy natknąć się na pozostałości wojennych okopów i ziemianek. Jedną z ciekawostek jest fakt, iż pod asfaltem drogi krajowej 94 pozostawiono niemiecki czołg, prawdopodobnie StuG III lub IV.
Pod asfaltem może znajdować się taki StuG III, źr. www.worldwarphotos.info.
W 1981 r. pomnik nieznacznie rozbudowano, dokładając do niego część radzieckiego czołgu. Prawdopodobnie fragmentu wieżyczki.
Dołączono również tabliczkę, na której przeczytamy:
„Zachowany przez mieszkańców wsi Tarnów Opolski, fragment radzieckiego czołgu 3-Armii Pancernej Gwardii, I Frontu Ukraińskiego, który wraz z załogą padł ofiarą hitlerowskiego pocisku, w walkach o wyzwolenie tutejszej gminy. Wmurowana w 36-rocznicę wyzwolenia gminy 23.01.1981”.
Wieżyczka z tego typu czołgu T-34 została wmurowana w pomnik. Źr. www.warhistoryonline.com.
Opracowała
Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)