Głazy z runami i swastyką

Las Dąbrowa, o którym pisałam tutaj, skrywa jeszcze jedną ciekawostkę. Na wysokości dawnego pałacyku, po drugiej stronie leśnej drogi, znajdziemy usypany kopiec z dużymi głazami z wyrytymi znakami runicznymi. Najprawdopodobniej w zameczku odbywały się spotkania okultystycznej organizacji tzw. Towarzystwa Thule.

Towarzystwo Thule (Thule- Gesellschaft) to tajna organizacja, która została założona przez Rudolfa von Sebottendorfa w Monachium, na przełomie lat 1917 i 1918. Nazwa pochodzi od mitycznej wyspy Thule, która dla starożytnych Greków była najbardziej na północ wysuniętym lądem. Członkami Towarzystwa Thule byli arystokraci, bogaci kupcy, lekarze, prawnicy, naukowcy, urzędnicy. Towarzystwo Thule często określane jest jako zalążek Trzeciej Rzeszy. Organizacja ta na zewnątrz funkcjonowała jako „Grupa badaw­cza nad starożyt­noś­ci­ami ger­mańskimi”. Szczególny nacisk kładziono w niej na okultyzm. Ideologią Thule była eliminacja gorszej rasy, zwłaszcza Żydów. Członkowie stowarzyszenia przekonani byli, że tak potężny wpływ Żydzi musieli mieć dzięki tajnej organizacji żydowskiej i aby ją zwalczyć należy założyć podobną organizacją antysemicką.

W styczniu 1919 roku Anton Drexler i Karl Harrer założyli Niemiecką Partię Pracy (DAP). Jeszcze tego samego roku Hitler stał się jej członkiem, by w 1921 roku przejąć władzę w partii. Od tej pory organizacja nazywała się Narodowo-Socjalistyczną Partią Robotniczą Niemiec (NSDAP). W swoim herbie Towarzystwo Thule a potem i NSDAP używało swastyki, która była symbolem potęgi, wiedzy tajemnej i stanowiła wyższość rasową. Wraz ze wzrostem NSDAP malało znaczenie Towarzystwa Thule, które ostatecznie wygasło w 1937 roku na mocy rozporządzenia, w którym wszystkie loże i organizacje im podobne zostały uznane za zakazane.

Wracając do głazów. Wspomniałam, że znajdują się na nich znaki runiczne.

Pierwsza z nich w kształcie groty strzały to runa Tiwaz. Symbolizuje germańskiego boga Tyra, boga walki i sprawiedliwości, a także dążenie do celu. Runa przypomina o konsekwencji w działaniu, pozwala pozbyć się wszelkich lęków oraz zdobyć odwagę.

Druga runa ma kształt błyskawicy bądź litery „S”. Sowelo (Sol, Sigel) oznacza słońce. I jest to najsilniejsza ze wszystkich run. Jest symbolem sukcesu, zwycięstwa i honoru. Runa ta często jest łączona z wilkiem (wierność i wytrwałość) i krukiem (wiedza). Podwójna błyskawica jest symbolem Schutzstaffel (SS)- niemieckiej formacji paramilitarnej.

Ostatni głaz posiada swastykę prawoskrętną o zaokrąglonych końcach. Taka odmiana swastyki nazywana jest krzyżem słonecznym.

Film opowiadający o znakach runicznych, wykorzystywanych przez Towarzystwo Thule:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=CTHPqDS9Lps

 

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)

 
Autor:
Data:
środa, 22 listopada, 2017 at 18:52
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS
  1. 75. Ciekawostki lasu kędzierzyńskiego cz. 3. | Opolanka z pasją Says:

    […] to nie koniec tajemnic lasku Dąbrowa. O wcześniejszych ciekawostkach możecie przeczytać tutaj i tutaj. Nieco dalej, za zameczkiem myśliwskim, w czasie II wojny światowej, znajdował się obóz karny […]

  2. 76. Ciekawostki lasu kędzierzyńskiego cz. 4 | Opolanka z pasją Says:

    […] Dąbrowa, o którym pisałam tutaj, tutaj i tutaj skrywa jeszcze jedną […]

Dodaj komentarz