„Zróbmy coś, by o naszej Ligotce nie zapomniano!” – tymi słowami absolwenci dawnej szkoły lotniczej włączyli się do przygotowań, aby w Ligocie Dolnej, w gminie Strzelce Opolskie, powstała Izba Lotnicza.

Ligota Dolna, tuż po wojnie Ligotka, ma długie tradycje lotnicze. Lotnisko i szkółka szybowcowa pod nazwą „Segelfliegerheim Oberschlesien” powstały w 1926 r. później ośrodek szybowcowy został przekształcony w ośrodek szkolenia kadr dla Luftwaffe. Więcej na temat tego lotniska i szkoły szybowcowej przeczytacie tutaj. Po wojnie infrastrukturę lotniczą Ligoty Dolnej przejęli Polacy, tworząc ośrodek szkolenia pilotów cywilnych, który działał do 1961 r.

W 2007 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą cywilną szkołę pilotów i mechaników lotnictwa. W międzyczasie narodził się pomysł, aby zebrać wszelkie pamiątki po dawnej szkole i umieścić je w jednym miejscu. Stara piwniczka, będąca pozostałością po zabudowaniach folwarcznych dawnego majątku, nadawała się idealnie. Po wyremontowaniu jej przez samych mieszkańców, wnętrze wypełnione zostało licznymi pamiątkami. I tak w 2009 r. powstała Izba Tradycji Lotniczych.

W Izbie znajdziemy eksponaty związane z lotnictwem przed i powojennym, przeróżne dokumenty, dyplomy, książki, „Dziennik lotów” oraz wiele artykułów i zdjęć, zwłaszcza tych z lat 40. XX wieku. W mini muzeum miejsce znalazły także takie rarytasy jak śmigła powojennych samolotów, piękne odznaki odlane w metalu, medale, statuetki, przypinki, naszywki, modele samolotów. Zobaczymy też oryginalne części samolotów: tabliczki znamionowe, liczniki, przyrządy do pomiarów, kask z goglami i inne artefakty związane z lotnictwem.

A to niektóre z eksponatów, które się w niej znajdują:

Pieczę nad ekspozycją ma sołtys Waldemar Wotka, który jest ogromnym fascynatem lotnictwa. Jak sam opowiada: „W dzieciństwie byłem modelarzem i ta pasja została mi do dziś”. Powstała Izba przyciągnie wszystkich miłośników historii lotnictwa.

Na zdjęciu sołtys Waldemar Wotka pokazuje jedną z ciekawych książek o lotnictwie.

Izba Tradycji Lotniczych znajduje się w Ligocie Dolnej w pobliżu ul. Wiejskiej i ul. Ezechiela Orlika 26, niedaleko dawnej szkoły lotniczej: 50°29’26.2″N 18°07’13.9″E. Aby ją zwiedzić, należy wcześniej skontaktować się z p. Waldemarem Wotką tel. 77 461-75-15.

 

 








Autor:
Data:
czwartek, 25 kwietnia, 2024 at 17:23
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz