wt.
10
lut

 

Zapraszam na kolejną wyprawę z cyklu: „Opolszczyzna nieznana”. Dziś będzie o opolskich wydmach. Taaak! To nie pomyłka. Nie trzeba jechać nad morze, aby zobaczyć wydmy. U nas też są. I to zaledwie 20 km od Opola. Owe wydmy znajdują się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i są nie lada atrakcją geologiczną. Polodowcowe wydmy liczą ponad 13000 lat i dochodzą do 30 metrów wysokości , w większości porośnięte borem sosnowym (suboceanicznym).

 

Kosowce wydmy na terenie nieczynnej piaskowni Jełowa, fot. 2019 r.

IS_1

Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej 2010 r.

IS_3

Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej 2011 r.

IS_2

Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej 2015 r.

 

W okolicach wydm spotkać można torfowiska z rosiczką okrągłolistną. To ta maleńka pożeraczka owadów! Dawniej z rosiczki robiono nalewkę, której używano w stanach gorączkowych oraz przy dolegliwościach kobiecych. Płukanki z ziela rosiczki uśmierzały bóle zębów a suszonych kwiatów używano jako zamiennik tytoniu.
Rosiczkę wykorzystywano jeszcze do odstraszania złych duchów. Taki cudowny lek na wszelkie zło. Uwaga! W Polsce rosiczka jest pod ścisłą ochroną już od 1946 roku.

Natomiast wracając do tematu, fragmenty odsłoniętych wydm spotkać można w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej, Brynicy, Karłowic, Ładzy czy Popielowa.

 

IS_4

Tablica- jak powstają wydmy.

IS_5

Jeziorko pośród wydm. Dąbrówka Łubniańska 2010 r.

IS_6

To samo jeziorko pośród wydm. Dąbrówka Łubniańska 2015 r.

IS_7

Wydmy w Zagwiździu 2009 r.

IS_8

Wydmy w Brynicy 2009 r.

Największe skupisko najbardziej widowiskowych, imponujących rozmiarem znajdują się w okolicy osady Kosowce, w piaskowni Jełowa. Niestety jest to teren czynnej kopalni piasku i nie zawsze można tam wejść. Wprawdzie jest to nieczynna piaskownia (piasek wydobywany jest gdzie indziej) to słyszałam, że teren czasem pilnowany jest przez ochronę czy leśników.

Kosowce wydmy na terenie nieczynnej piaskowni Jełowa, fot. 2019 r.

 
Autor:
Data:
wtorek, 10 lutego, 2015 at 10:51
Kategoria:
Przyroda
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz