Już od dłuższego czasu zbierałam się, aby napisać coś ciekawego o pewnej piwniczce w Lednicy koło Brzegu. Jest dość niezwykła. Nie dość, że leży w polu, brak do niej jakiejkolwiek drogi, to jakimś cudem ocalała. Jeszcze w 2009 roku posiadała przepiękne sklepienie kolebkowe i widać było wyraźnie jedno pomieszczenie z oknami. Zbudowana została z miejscowych materiałów, czyli białego kamienia i czerwonej cegły. Tylko jak napisać cokolwiek, skoro prawie nic o niej nie wiadomo? Od miejscowych wiem tylko tyle, iż piwniczka przed wojną służyła za lodownię.

 

IS_2


Długo szukałam, czytałam… Na temat samej wioski znalazłam informację, że znajdował się tam folwark, który po wojnie był w rękach armii radzieckiej, potem PGR-u (obecnie jedno gospodarstwo jest odnowione, reszta w ruinie) oraz grodzisko Kellerberg na niewielkim wzniesieniu. Grodzisko wpisane jest do rejestru zabytków województwa opolskiego pod numerem A-291/70. Piwniczka znajduje się właśnie na terenie grodziska, ale archeolodzy milczą na ten temat.

 
Po długich i żmudnych poszukiwaniach znalazłam inną informację. Otóż dawno dawno temu, bo w 1614 roku książę Jan Chrystian nakazał przebudować dwór (lub inny budynek niewiadomego pochodzenia) na pałacyk myśliwski. Pałacyk ten był udekorowany przepięknymi meblami, a na ścianach wisiały liczne trofea. Po wymarciu Piastów w 1675 roku, pałac popadał w coraz większą ruinę. Natomiast po dzień dzisiejszy zagadką jest, w którym miejscu stał ten pałac? Wszystko wskazuje na to, iż owa zapomniana piwniczka to pozostałość pałacu. Tyle, że i to nie jest potwierdzone. A piwniczka z roku na rok niszczeje. Jeszcze kilka lat temu można było wejść do środka. Niestety zachowało mi się tylko niezbyt wyraźnie zdjęcie z tamtego okresu ale pokażę je. Dziś nie ma już śladu po stropie, wszystko zapadło się…

 

IS_1

Piwniczka w 2014 roku.

Piwniczka w 2014 roku.

3a

Tu widać połączenie kamienia i cegły.

 

A tak wyglądała piwniczka jeszcze w 2009 roku. Widać ślady sklepienia kolebkowego.

 

IS_6

Grodzisko Kellerberg.

 

IS_7

Droga przez pole.

 

IS_8

Folwark.

 

IS_9

Jeden z budynków folwarcznych.

 

Mur folwarczny.

 

IS_11

Piękny dworek.

 

IS_12

Niestety też już w ruinie.

 

 

 
Autor:
Data:
czwartek, 12 marca, 2015 at 11:47
Kategoria:
Zamki, pałace, dwory, architektura sakralna, cuda, diabły
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz