W Otmicach, na terenie szkoły stoi kapliczka słupowa zwana również „Wieżyczką” bądź „Tatarską”. Kapliczka ma kształt ośmiościennego słupa, na górze posiada cztery wnęki, zakończona jest kopułą.

2

Otmice- ośmiokątna kapliczka 1

Kapliczka na terenie szkoły. Rok 2014.

Pierwotnie kapliczka stała w lesie, gdzie znajdował się cmentarz tatarski, potem przeniesiono ją koło leśniczówki, a jeszcze później w 2002 roku odrestaurowano ją i postawiono na terenie szkoły. Tak naprawdę nieznane jest jej pochodzenie.

5

Leśniczówka, przy której stała kapliczka. Rok 2014.

Otmice- kolo leśniczówki, gdzie pierwotnie stała kapliczka słupowa (teraz stoi koło szkoły). Prawdopodobnie w tym miejscu znajduje się cmentarz tatarski

Dawne miejsce po kapliczce, przy leśniczówce. Rok 2009.

4

To samo miejsce przy leśniczówce. Rok 2015.

Otmice miejsce po kapliczce k.lesniczówki 3

Miejsce po kapliczce, przy leśniczówce. Rok 2014.

Może być pamiątką po poległych w XIII wieku wojownikach tatarskich. Legenda mówi, że osiem ścian kapliczki symbolizuje ośmiu poległych wojowników, a kopuła przykrywająca wieżyczkę, kształtem nawiązuje do tatarskiej czapki.

3

„Tatarska” kopuła. Rok 2015.

Z kolei inna legenda mówi, że kapliczka pochodzi z czasów wojen napoleońskich i pod nią mieli spoczywać francuscy żołnierze (1812). Jeszcze inna legenda związana jest z wojną trzydziestoletnią (1618-1648). Według niej koło kapliczki pochowani byli żołnierze armii protestanckiej. Armia ta pod dowództwem Mansfelda przemieszczała się na Węgry.

Otmice- leśniczówka z wieżyczką tatarską

Kapliczka stojąca jeszcze przy leśniczówce (po prawej stronie zdjęcia). Nieznana jest mi data wykonania tego zdjęcia. Na pewno przed 2002 rokiem, kiedy to przeniesiono ją na teren szkoły. Zdjęcie pochodzi ze strony: www.wodip.opole.pl.

 

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)

 
Autor:
Data:
środa, 2 września, 2015 at 21:11
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz