Na temat obozu pracy w Pstrążu niestety niewiele znalazłam informacji. Był to obóz pracy tzw. Gemeinschaftslager, który wykorzystywał pracowników z podbitych krajów dla celów gospodarki wojennej III Rzeszy.

Na podstawie rozporządzenia o obowiązku pracy kierowano do nich robotników przymusowych. Po zakończeniu pracy robotnicy mogli swobodnie przemieszczać się poza teren obozu. Najczęściej robotnicy byli zatrudniani do budowy autostrad lub pracy w fabrykach.

Mogę tylko domniemywać, iż obóz istniał tutaj w latach 1938 – 1942 (lub 1944). Był to najprawdopodobniej obóz przejściowy. Na pewno nie przebywali w nim ludzie pochodzenia żydowskiego. Dla nich tworzono osobne obozy.

Ze zdjęć wynika, iż baraki były drewniane na murowanej podmurówce. W obozie znajdowało się około 20 baraków z kilkoma/kilkunastoma? izbami. Obok baraków była komendantura oraz budynki gospodarczo – sanitarne.

Niestety na razie nie znam dokładniej lokalizacji obozu. Wiem tylko, iż był on „na północ od Pstrąża”. Ale myślę, że to tylko kwestia czasu i dowiem się tego również. Jeśli ktoś z Was posiada jakiekolwiek informacje dotyczące tego obozu proszę o podzielenie się. Z góry dziękuję.

 

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)

 

Artykuł nie ma na celu propagowania jakichkolwiek ideologii nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych ani żadnego innego systemu totalitarnego. Ma charakter wyłącznie dokumentalny i historyczny.

Dawne zdjęcia pochodzą ze stron:

www.dolny-slask.org.pl

 








Autor:
Data:
niedziela, 19 stycznia, 2020 at 17:12
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz