Dziś przedstawiam Wam ruiny zamku zwane „Jastrzębi zamek” (Habichtsburg) lub Jastrzębia Skała (Habichtstein). Obiekt znajduje się w lesie w pobliżu wsi Krasna Góra, niedaleko drogi krajowej nr 385 Niemodlin-Grodków.

Ja o tych ruinach dowiedziałam się od miejscowych. Pewnego upalnego lipca 2010 roku, zrobiliśmy sobie z moim towarzyszem wyprawy rowerowej przerwę przed sklepem w Krasnej Górze. Dla ochłody kupiliśmy coś zimnego do picia i lody. Usiedliśmy na chodniku tuż przed sklepem, bo było to jedyne miejsce nieco zacienione. Obok stali mieszkańcy i popijali procenty. Oczywiście dla miejscowych byliśmy nie lada atrakcją. Zwłaszcza, gdy dowiedzieli się, że na rowerach przyjechaliśmy z Opola. I tak wywiązała się dość ciekawa rozmowa, z której dowiedzieliśmy się właśnie o sztucznych ruinach. Panowie nawet wskazali nam drogę i dokładnie tłumaczyli jak tam trafić. I oczywiście, pomimo upału zawróciliśmy, aby je zobaczyć. Dziś jest już łatwiej, bo szlak jest oznakowany i wyposażony w tablice informacyjne.

Oryginalna droga brukowana prowadząca do Jastrzębiego Zamku.

Oryginalna droga brukowana prowadząca do Jastrzębiego Zamku.

Tu po lewej stronie prowadzi droga do Jastrzębiego Zamku, a na tablicy przeczytamy o historii tego miejsca.

Panienka z okienka, fot. 2010 r.

Ja na tle tego samego okna, fot. 2014 r.

Ruiny te są sztuczną budowlą. Według niemalże wszystkich publikacji, przewodników rzekomo powstałą w 1880 roku.Niestety na dwóch mapach, które posiadam z tego terenu z 1889 roku niema tam żadnych ruin. Wobec tego optuję za tym, iż zamek ten został wybudowany zapewne ok. 1890 roku.

Mapa z 1889 roku. Brak na niej Jastrzębiego Zamku.

Mapa z 1936 roku. Widać na niej Jastrzębi Zamek.

Zostały wybudowane przez rodzinę Schaffgotschów, właścicieli między innymi pałacu w Kopicach. Na przełomie XVIII i XIX wieku panowała moda na sztuczne malownicze ruiny, romantyczne altanki, świątynie czy chińskie pawilony, traktowane jako element architektury krajobrazu.

Ruiny w 2014 roku.

Już zdążyło się zawalić, fot. 2014 r.

Wejście do ruin zamku, fot. 2014 r.

Widok z „okna” zamku, fot. 2014 r.

To, co zostało z podłogi zamkowej, fot. 2014 r.

Z wieży zamku rozpościerał się widok na okolicę. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku miejsce to odwiedzały wycieczki szkolne w ramach lekcji przyrody i geografii. Obecnie teren jest mocno zarośnięty i widoków z zamku nie można podziwiać. A i sam zamek mocno popadający w prawdziwą ruinę. Wejście na zamek tylko na własną odpowiedzialność. Uważać na komary i kleszcze, które wyjątkowo pilnie strzegą wejścia:)

Ruiny zamku zimą 2017 r.

Ruiny zamku zimą 2017 r.

Ruiny zamku zimą 2017 r.

Ruiny zamku zimą 2017 r.

Widok z zamku. niegdyś można było oglądać okolicę. Dziś już tylko drzewa, fot. 2017 r.

Jastrzębia Skała- tablica

Tablica informacyjna, fot. 2014 r.

 

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)
Autor:
Data:
poniedziałek, 15 grudnia, 2014 at 18:46
Kategoria:
Zamki, pałace, dwory, architektura sakralna, cuda, diabły
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz