Na jednej ze swoich wycieczek rowerowych wybrałam się w okolice Saren Małych i Wielkich w gminie Niemodlin. Kiedy moje oczy nacieszyły się już miejscowymi obiektami, zaczęłam rozglądać się za jakimś sensownym miejscem, aby odpocząć i coś zjeść.

Wcześniej zrobiłam zdjęcie tablicy informacyjnej, na której uwzględnione były różne ciekawostki, w tym m. in. użytek ekologiczny „Iglica”, który miał być gdzieś w pobliżu. A że ja uwielbiam wszelkie rezerwaty, użytki ekologiczne i ścieżki przyrodnicze stwierdziłam, że w domu poszukam bliższych informacji. Dołączona mapka niewiele mówiła o miejscu, gdzie miałby być ten użytek. Był tylko podany numer działki (załączam foto mapki).

Na mapce podany został tylko numer działki i trudno jest tam trafić bez znajomości terenu.

 

Ostatecznie na miejsce postoju wytypowałam niewielki lasek ze stawami za wioską. To był świetny pomysł, bo trafiłam na uroczy staw z prześlicznym odcieniem wody w kolorze szmaragdu. Wokół nikogo, prócz ćwierkających ptaszków i brzęczących owadów. Od czasu do czasu było tylko słychać plusk wody jakiejś skaczącej ryby. Koło stawku wędkarze zrobili sobie ławeczkę z palet, na której z przyjemnością się rozgościłam. Staw, nad którym spędziłam miłą chwilę należy do PZW Okręg Opole, a opiekunem jest Koło PZW Niemodlin. Obok pięknego zielonego w pobliżu znajdują się jeszcze dwa inne, ale one nie były już tak atrakcyjne kolorystycznie jak ten. Po odpoczynku i napełnieniu brzucha, ruszyłam w drogę powrotną.

Kiedy dotarłam już do domu, oczywiście ciekawa tego użytku zaczęłam wertować strony internetowe. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że mój postój znajdował się dokładnie w centrum tegoż użytku. Widocznie było mi pisane, aby go zobaczyć jeszcze w tamtym dniu.

  Przepiękna barwa szmaragdowa stawu.

 Niestety ten piękny szmaragdowy kolor jest wynikiem masowego rozwoju fitoplanktonu (sinic, okrzemek, zielenic, wiciowców i in.). Gdyby nie glony, to woda w stawie jest naprawdę czyściutka.

  Za chwilę będę po drugiej stronie stawu. Na czerwono zaznaczyłam ławeczkę palet.

Ekologiczna ławeczka z palet nad stawkiem.

   Stawek z innej strony. Tutaj nie widać jego ciekawego koloru.

Mapka z zaznaczonym użytkiem ekologicznym „Iglica”.

Mapka z zaznaczonym użytkiem ekologicznym „Iglica”.

 

Użytek ekologiczny „Iglica” powstał w 2017 roku i zajmuje 7,54 ha. Celem ochrony jest zachowanie populacji ważki z gatunku iglica mała (Nehalennia speciosa), bowiem tutaj jest ostoja owej ważki. To miejsce jej rozmnażania oraz sezonowego przebywania. Ważka iglica jest najmniejszą z ważek europejskich. Jej długość to 24-26 mm, rozpiętość skrzydeł sięga 22-32 mm. Występuje od połowy maja do połowy sierpnia. Jest to dość rzadki gatunek, który jest gatunkiem chronionym oraz wpisanym na Czerwoną Listę oraz do Czerwonej Księgi. Nie mylić z pałątką (Lestes virens), która w porównaniu z iglicą jest olbrzymem. Pałątka ma 37 mm długości a iglica zaledwie 26 mm. Wiedzieliście, że ważki są są drapieżnikami i odżywiają się innymi owadami? Niektóre gatunki polują nawet na inne osobniki swojego gatunku.

Uchwała w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Iglica” z dnia 25 maja 2017 r.

 

Załączam parę fotografii tej przepięknej ważki. Niestety zdjęcia nie są mojego autorstwa. Przy każdej fotografii zamieściłam stosowne nazwisko i źródło, z którego korzystałam.

  Piękny niebieski samiec ważki iglica, fot. Piotr Mikołajczuk źr. www.wazki.pl

  Niektóre samice ważki iglica są rude, fot. Piotr Mikołajczuk źr. www.wazki.pl

Kopulująca para niebieskich ważek Iglica, fot. Andrzej Staśkowiak źr. www.wazki.pl

Ważka pałątka, fot. Piotr Mikołajczuk źr. www.wazki.pl

 








Autor:
Data:
poniedziałek, 10 kwietnia, 2023 at 17:08
Kategoria:
Przyroda
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz