Kadłubiec to niewielka wieś położona w województwie opolskim, w gminie Leśnica. Pierwsze wzmianki pochodzą z dokumentu z 1302 roku. Wymieniają wówczas wieś Katlubez. W XVII wieku wieś znana jest pod nazwami Kadlubietz i Kadlubiecz. W 1936 roku dotychczasową nazwę urzędową wsi Kadlubietz zastąpiono nazwą Annatal. Po 1945 roku zmieniono na Kadłubiec.
Jednym z ciekawszych zabytków są ruiny zabytkowego wiatraka. Jest to murowany wiatrak typu holenderskiego.
We wsi były trzy młyny. Na pewno w 1783 roku znajdował się jeden. Kiedy wybudowano pozostałe dokładnie nie wiadomo. Na starej mapie z 1884 roku widnieją dwa, ale na innej mapie z 1893 roku widać trzy. Co dziwniejsze na mapie z 1934 roku znajdują się dwa młyny, ale już w 1939 roku nie widać żadnego, a przecież jeden z nich dotrwał do naszych czasów. Ot, taka zagwozdka.
Fragment mapy z 1884 roku. Na niebiesko zaznaczyłam nie istniejący wiatrak, a na czerwono ruiny zachowanego, opisanego w tekście.
Fragment mapy z 1893 roku z zaznaczonymi trzema wiatrakami.
Dziś zajmiemy się wiatrakiem, którego ruiny jeszcze istnieją. Z różnych źródeł wiadomo jedynie, że powstał w XIX wieku. Wybudowany został z miejscowego budulca, jakim jest biały kamień wapienny.
Wiatrak w Kadłubcu w 1981 roku. Fot. www.fotopolska.eu.
Wiatrak w Kadłubcu w 1981 roku. Fot. www.fotopolska.eu.
Wiatrak w Kadłubcu w 1981 roku. Fot. www.fotopolska.eu.
Wiatrak posiadał drewniane skrzydła. Jednak po śmierci dziecka właściciela młyna, które zostało porwane przez skrzydła wiatraka, łopatki te zlikwidowano. Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia w ścianę młyna wmurowano krzyż. Czerwony ceglany krzyż wyróżnia się do dzisiaj na tle białych kamieni.
Z miejscem tym wiążą się jeszcze inne tragiczne historie. Obok budowli znajduje się krzyż. Według ustnych przekazów jest to miejsce rozstrzelania polskich żołnierzy podczas III Powstania śląskiego. Również w tym miejscu, na pobliskim drzewie powiesił się jeden z mieszkańców Kadłubca.
Wiatrak spłonął w pożarze, do którego doszło 26 września 2009 roku. W budynku jeszcze można zobaczyć mechanizm wiatraka, zębate koła, przekładnie i inne metalowe elementy.
Kadłub, wnętrze wiatraka w 2020 roku.
Kadłub, wnętrze wiatraka w 2020 roku.
Kadłubiec, wnętrze wiatraka w 2020 roku.
Kadłubiec, wnętrze wiatraka w 1981 roku. Fot. www.fotopolska.eu.
Kadłubiec, wnętrze wiatraka w 1981 roku. Fot. www.fotopolska.eu.
Kadłubiec, wnętrze wiatraka w 1981 roku. Fot. www.fotopolska.eu.
Niestety do obiektu nie można wejść. W każdej chwili grozi zawaleniem.
Opracowała
Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)
13 września, 2021 at 20:50
w latach koniec 1960 początek 70tych jako dzieci bawiliśmy się tam mieszkał tam tzw. młynorz Pan Jońca za jego pozwoleniem jakiś czas hodowaliśmy w paru kolegów gołębie pocztowe na samej górze pod dachem , wtedy to wszystko było jeszcze w stabilnym stanie
14 września, 2021 at 09:54
Bardzo ciekawe ma Pan wspomnienia. Pozdrawiam!