wt.
18
sie

 

Wieża Ischl została wybudowana przez hrabiego Andreasa von Renarda w 1840 roku. Znajduje się w Strzelcach Opolskich, prowadzi do niej 2-kilometrowa aleja kasztanowa z parku miejskiego.

Wieża była podarunkiem hrabiego Renarda dla jego żony Eufemii. Została wybudowana na wzór istniejącej niegdyś wieży Kolovrat w pobliżu austriackiej miejscowości Ischl. Austriacka wieża została ufundowana przez Margarethe von Kolovrat, siostrę byłego właściciela zamku, Georga von Reder. Prac budowlanych podjął się mistrz Roch pod kierownictwem inspektora budowlanego Schmidta.

Wieża początkowo służyła jako miejsce dumania. Natomiast w późniejszych latach była punktem obserwacyjnym oraz łowieckim. Obok wieży znajdowała się hodowla bażantów, na które chętnie polowano.

Wieża została oddana do użytku 2 października 1842 roku. W przeddzień ślubu córki hrabiego Renarda, Marii Krystyny i barona von Tschirschky-Reichell. Podczas poświęcenia wieży, na jej szczyt wciągnięto szpicę z ozdobną kulą. Owa kula mieściła tzw. kapsułę czasu, w której schowano dokument poświęcenia budowli, spis dóbr hrabiowskich, dwa talary. Wieżę nazywano również „Mysią Wieżą” ze względu na skojarzenie z legendą o królu Popielu.

Wieża Ischl w latach 1900-1920. Fot. www.polska-org.pl

Wieża Ischl w latach 1930-1939 roku. Fot. www.polska-org.pl

Obiekt składał się z czterech kondygnacji. Na szczycie znajdował się taras widokowy, skąd roztaczała się panorama na okolicę. Wieża przetrwała II wojnę światową w dobrym stanie. Niestety obecnie budynek jest w ruinie. Należy do Nadleśnictwa Strzelce Opolskie i jest wystawiony na sprzedaż.

Z obiektem wiąże się legenda, jakoby wieżę miał łączyć z zamkiem podziemny tunel. Potwierdzają to dawni mieszkańcy Strzelec Opolskich. Być może było to sekretne przejście dla właścicieli zamku albo tunel ucieczkowy.

Wieża Ischl w 2011 roku.

Wieża Ischl w 2017 roku.

 

Natomiast w 1920 roku obok wieży postawiono kamień, który miał upamiętniać wizytę cesarza Wilhelma II oraz ustrzelenie przez niego białego bażanta, który to był pięćdziesięciotysięczną ustrzeloną sztuką. Kamień raczej nie zachował się, a w każdym razie ja go nie znalazłam w gąszczu bujnej roślinności.

Strzelce Op. pocztówka z 1901 roku:  dawny zamek, Ratusz, Wieża Ischl. Na pamiątkę udziału w polowaniach umieszczono również zdjęcie Wilhelma II Hohenzollerna.

 








Autor:
Data:
wtorek, 18 sierpnia, 2020 at 18:24
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz