Kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelickiego w Białej wmurowano 10 czerwca 1872 roku. Pierwsza msza wraz z poświęceniem świątyni odbyła się 23 października 1873 roku. Nabożeństwo odprawił pastor Grindel.

 

Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. Jest to obiekt murowany z cegły, otynkowany. Dach dwupołaciowy, przykryty czerwoną blachą. Na szczycie frontowej elewacji coś na kształt mini dzwonnicy. Na starej rycinie widać tam mały dzwon, którego obecnie już nie ma.

Kościół ewangelicki w Białej. Brak datowania ryciny.

Kościół ewangelicki w Białej. Zdjęcie z 1926 roku.

Po wojnie wspólnota ewangelicka wyprowadziła się z Białej, a kościół został przekazany gminie. W budynku powstał zakład pracy i magazyn. W latach 70. XX wieku obiekt został przebudowany. Utworzono wówczas tworząc trzy kondygnacje z pomieszczeniami. W latach 2003 – 2009 mieścił się tutaj warsztat stolarski spółki Kombud.

Kościół ewangelicki w Białej, wówczas stolarnia. Fot. 2014 r.

Kościół ewangelicki w Białej, wówczas stolarnia. Fot. 2014 r.

Kościół ewangelicki w Białej, wówczas stolarnia. Zdjęcie robione przez szparę w drzwiach. Fot. 2014 r.

W 2019 roku budynek zrewitalizowano. Obecnie na parterze mieści Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna.

W dawnym kościele obecnie mieści się biblioteka. Zdjęcie robione przez szybę. Fot. 2020 r.

Na piętrze jest czytelnia z salą konferencyjną. 15 stycznia 2020 roku otwarto na ostatnim piętrze „Klub Seniora +”. Znalazły się tutaj też kącik z prasą, mała sala gimnastyczna, sala zajęć, punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dobrze wyposażona kuchnia. W obiekcie znajduje się również winda.

Klub Seniora w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Jednym ze śladów, iż był to kościół jest to owalne okienko. Niestety nie jest to oryginał. Zdjęcie pochodzi z NTO, fot. Krzysztof Strauchmann

Okna kościelne przed renowacją, fot. 2014 .

Okna kościelne po renowacji, fot. 2020 .

 

A na ścianie budynku, już po renowacji obiektu, nadal wisi stara tabliczka informująca, iż „obecnie obiekt pełni funkcję stolarni jednostki podległej gminie. W perspektywie planowana jest zmiana jego sposobu użytkowania na obiekt o charakterze kulturotwórczym”. Hmm… mogliby już tę tablicę ściągnąć, bo wprowadza w błąd.

 
Autor:
Data:
sobota, 16 maja, 2020 at 14:34
Kategoria:
Zamki, pałace, dwory, architektura sakralna, cuda, diabły
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz