Kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelickiego w Białej wmurowano 10 czerwca 1872 roku. Pierwsza msza wraz z poświęceniem świątyni odbyła się 23 października 1873 roku. Nabożeństwo odprawił pastor Grindel.
Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. Jest to obiekt murowany z cegły, otynkowany. Dach dwupołaciowy, przykryty czerwoną blachą. Na szczycie frontowej elewacji coś na kształt mini dzwonnicy. Na starej rycinie widać tam mały dzwon, którego obecnie już nie ma.
Kościół ewangelicki w Białej. Brak datowania ryciny.
Kościół ewangelicki w Białej. Zdjęcie z 1926 roku.
Po wojnie wspólnota ewangelicka wyprowadziła się z Białej, a kościół został przekazany gminie. W budynku powstał zakład pracy i magazyn. W latach 70. XX wieku obiekt został przebudowany. Utworzono wówczas tworząc trzy kondygnacje z pomieszczeniami. W latach 2003 – 2009 mieścił się tutaj warsztat stolarski spółki Kombud.
Kościół ewangelicki w Białej, wówczas stolarnia. Fot. 2014 r.
Kościół ewangelicki w Białej, wówczas stolarnia. Fot. 2014 r.
Kościół ewangelicki w Białej, wówczas stolarnia. Zdjęcie robione przez szparę w drzwiach. Fot. 2014 r.
W 2019 roku budynek zrewitalizowano. Obecnie na parterze mieści Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna.
W dawnym kościele obecnie mieści się biblioteka. Zdjęcie robione przez szybę. Fot. 2020 r.
Na piętrze jest czytelnia z salą konferencyjną. 15 stycznia 2020 roku otwarto na ostatnim piętrze „Klub Seniora +”. Znalazły się tutaj też kącik z prasą, mała sala gimnastyczna, sala zajęć, punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dobrze wyposażona kuchnia. W obiekcie znajduje się również winda.
Okna kościelne przed renowacją, fot. 2014 .
Okna kościelne po renowacji, fot. 2020 .
A na ścianie budynku, już po renowacji obiektu, nadal wisi stara tabliczka informująca, iż „obecnie obiekt pełni funkcję stolarni jednostki podległej gminie. W perspektywie planowana jest zmiana jego sposobu użytkowania na obiekt o charakterze kulturotwórczym”. Hmm… mogliby już tę tablicę ściągnąć, bo wprowadza w błąd.
Opracowała
Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)