Most Hitlera i Saperski

Most został wybudowany na rzece Bóbr w latach 30. ubiegłego wieku, pod nadzorem radcy Markowskiego. Pełnił on rolę mostu kolejowego i drogowego. Ten drugi został wysadzony przez żołnierzy niemieckich w 1945 roku. Mostu nigdy nie odbudowano, aby uniemożliwić przedostawanie się ludności cywilnej. Do dzisiaj na pozostałościach mostu widoczne są napisy radzieckie.

Natomiast niedaleko wiaduktu radzieccy saperzy w 1973 roku wybudowali most na rzece Bóbr, tzw. Most Saperski. Most ten został rozebrany około 2013 roku.

Wciąż jednak mylone są te informacje. Większość piszących osób powiela opis, jakoby most, który został wysadzony, później miał zostać odbudowany, a potem rozebrany. A tak naprawdę mowa jest o dwóch różnych obiektach.

 

Most kolejowy na rzece Bóbr.

Most kolejowy na rzece Bóbr.

Zachowane napisy w języku rosyjskim.

Zachowane napisy w języku rosyjskim.

Fragment wysadzonego mostu drogowego.

Most kolejowy na rzece Bóbr.

Most kolejowy na rzece Bóbr w 1939 roku.

Żołnierze radzieccy pod mostem kolejowym. Prawdopodobnie lata 80. ubiegłego wieku.

Most drogowy jeszcze przed wysadzeniem. Brak datowania.

Czołg na rzece Bóbr. Brak datowania.

 

Plac apelowy

Każda jednostka wojskowa posiada plac apelowy, na którym odbywały się przysięgi, defilady i różnego rodzaje uroczystości. Do dzisiaj plac widnieje, choć jest nieco zarośnięty. We wschodniej części zachowała się trybuna. Zbudowana jest z cegły, niegdyś otynkowanej. Zachowała się także metalowa mównica, na której trzymano przydatne notatki podczas wygłaszania uroczystej przemowy.

Trybuna na placu apelowym.

Widok z trybuny na plac apelowy, obecnie zarośnięty.

 

Natomiast w pobliżu dawnej szkoły 8-letniej istniał mniejszy plac. Na dostępnej mapie mam opis, iż był to plac przeznaczony do ćwiczeń tudzież musztry. Plac ten również posiadał trybunę, ale zdecydowanie mniejszą od opisanej wyżej. Sam plac też był dużo mniejszy.

 

Plac defilad obecnie mocno zarośnięty. Stan z 2017 roku.

Trybuna przy dawnej szkole. Fot. 2017

Trybuna przy dawnej szkole. Fot. 2017

Trybuna przy dawnej szkole. Fot. 2017

A tak wyglądał dawniej ów plac defiladowy. Na zdjęciu nie widać trybuny.

 

Orkiestra

Orkiestra wojskowa była nieodzownym elementem wszelkich uroczystości. Zabezpieczała oprawę muzyczną podczas świąt, pokazów, występów i parad defiladowych. Takowa istniała również i w tej jednostce.

 

 

Życie codzienne

Oczywiście nie samą służbą wojak żyje. Żołnierze po skończonych zajęciach prowadzili najzwyczajniejsze życie. Na zachowanych zdjęciach widać jak młodzi kadeci bawią się, wręcz wygłupiają. Są to normalni, zwyczajni młodzi chłopcy, którzy próbują odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Niektórzy do jednostki w Pstrążu przybywają z własnej woli, inni zostali skierowani.
Oficerowie często sprowadzali swoje żony i dzieci, wiodąc normalne życie.

 

 

Polowania

Jednym z zajęć, którym oddawali się Sowieci były polowania. Okoliczne lasy do dzisiaj obfitują w liczną zwierzynę. Osobiście widziałam sarny, jelenie, dziki oraz liczne ptactwo (cietrzewie, myszołowy). W lesie można spotkać również wiewiórki, lisy, borsuki, jenoty, bobry, wydry i wilki (te ostatnie w liczbie około 20 sztuk).

 

 

Artefakty

Po Sowietach dzisiaj zostały już tylko nieliczne przedmioty w postaci butów, kubków, gazet, masek p. gazowych.

 

 

Artykuł nie ma na celu propagowania jakichkolwiek ideologii nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych ani żadnego innego systemu totalitarnego. Ma charakter wyłącznie dokumentalny i historyczny.

 

Dawne zdjęcia pochodzą ze stron:

www.webarmy.ru

www.ok.ru

www.sgvavia.ru

www.sgv-polsha.narod.ru

www.sgv12.narod.ru

www.dunay1968.com

www.vk.com

www.lexikon-der-wehrmacht.de

www.dolny-slask.org.pl

www.fotopolska.eu

www.wikimapia.org

 








Autor:
Data:
sobota, 4 stycznia, 2020 at 11:40
Kategoria:
Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz