Cmentarz choleryczny.

Dziś była prześliczna pogoda, słonce aż kusiło aby wyjść. Niestety za dużo czasu nie miałam, więc postanowiłam zrobić sobie krótką wycieczkę pieszą śladami cmentarzy. Za cel obrałam mało znany cmentarz choleryczny. Znajduje się on przy dawnym trakcie groszowickim a otoczony jest kamiennym murem. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy opolskich.

04190042

Żeliwna ozdoba na nagrobku.

W pewnym momencie poczułam się jakbym przeniosła się do poprzedniej epoki. Cisza, słychać tylko świergot ptaków. Jeden z nich nic sobie nie robił z tego, że jestem tak blisko. Gdy się zorientował, był bardzo zdziwiony, że na jego terenie chodzą ludzie. Coś tam zaćwierkał pod dziubkiem i odfrunął zdegustowany. Przypomniała mi się scena z książki „Tajemniczy ogród”, w której ptak podpowiada Mary Lennox, gdzie znajduje się klucz do bramy tajemniczego ogrodu. Niestety w tym przypadku na nic by się zdał klucz bo ogród ten po prostu bramy nie ma. Fakt ten oczywiście nie zniechęcił mnie do eksploracji…

 

Jeden z grobowców.

04190058

Wnętrze grobowca, dziś zaśmiecone starymi oponami.

 
Cmentarz powstał jako pomocniczy w 1831 roku, z powodu panującej wówczas cholery. Pochowano na nim 83 ciała. W tym założyciela opolskiego browaru na Breslauerplatz (obecnie pl. Piłsudskiego )- Wilhelma Thau oraz Franza Adamczyka, który był królewskim powiatowym radcą sądowym (tajnym). Z cholerą w mieście walczył doktor Zedler, który wydawał gazetę zatytułowaną „Cholera”. Aby uchronić się przed tą straszną chorobą, zalecał spożywać spirytus…

Franz Adamczyk

Nagrobek Franza Adamczyka.

 

Po wojnie nagrobki zostały zdewastowane. Z napisami znalazłam siedem. Udało mi się rozszyfrować tylko nagrobek Franza Adamczyka, niejakiej Franzisci Stiller (żyła w latach 1774- 1851), Sophie, Arnolda S. (Sygd.- dalsze litery nieczytelne) oraz Marie Biewald z domu Adamczyk. Pan Piotr Badura zwrócił uwagę, że pani Biewald mogła być żoną Biewalda, od którego Form odkupił gospodę Zur Hoffnung, czyli późniejszy Hotel Forma. Na ten moment to tylko przypuszczenia, ale zapisuję to tutaj, aby mi nie umknęło. I jeśli będę miała okazję to zweryfikuję to.

04190037

Nagrobek Franzisci Stiiler.

04190091

Tu nagrobek pomału wchłania ziemia.

04190087

Jeden z dwóch ocalałych żeliwnych płotków.

 

Cholera Opole nawiedziła także w latach 1836-37, 1848-56, 1866-67, 1872-74 i 1894 r. Najprawdopodobniej zmarłych na cholerę w tamtym okresie, również pochowano na tutejszym cmentarzu. Zamknięcie cmentarza rozważano już około 1900 roku. Jednakże z uwagi na powodzie jakie miały miejsce w 1903 i 1915 roku, podczas których wysoki stan wód gruntowych uniemożliwił pochówku na cmentarzu miejskim przy ul. Wrocławskiej, wykorzystano do tego celu „cmentarz choleryczny”. Ostatnich zmarłych pochowano tu w 1923 roku, a cmentarz oficjalnie został zamknięty w kwietniu 1931 roku.

Dziś cały teren zarasta przepięknym starodrzewiem, pokryty jest bluszczem ogromnych rozmiarów. Ze względu na przetrwalniki bakterii cholery, które mogą prawdopodobnie w ziemi przetrwać 150- 200 lat, teren ten wykluczony jest z jakiegokolwiek użytku, nie powstanie tu żadna inwestycja, chociaż okoliczne firmy chciałyby, aby powstał tu parking…

04190081

Widoczna alejka cmentarna.

04190047

Niezwykłe drzewa.

04190107

Starodrzewie na cmentarzu.

 
Przy cmentarzu znajduje się kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena. Niektóre strony w necie podają, iż jest to kapliczka Św. Jacka ale jest to nieprawdą. W kapliczce na pewno stała figura Nepomucena. I wiąże się z nią niecodziennie wydarzenie. Otóż okazało się, iż figura jest bardzo cenna, pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Jest drewniana, polichromowana. I kilkukrotnie była wykradana z kapliczki. Jednak na szczęście za każdym razem wracała na swoje miejsce. Podczas tych „wędrówek” zagubił się krzyż. W 2009 roku znów została skradziona. Jednak i tym razem Jan Nepomucen nie pozwolił na to. Figura została znaleziona przez pracowników kolei, leżała przy torach. Rzeźba została odrestaurowana w 2012 roku. Obecnie przebywa w Muzeum Śląska Opolskiego.
Natomiast w kapliczce znajduje się inna, nowsza rzeźba Nepomucena.

 

04190105

Betonowy mur cmentarny z kapliczką Nepomucena.

04190102

Ludowy świątek Nepomucena w kapliczce.

Nepomucen skradziony i znaleziony przez kolejkarzy

Oryginalny Nepomucen znaleziony przez pracowników kolei.

 

Fotografia pochodzi z NTO:

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090210/POWIAT01/194616757

 

 

 








Autor:
Data:
czwartek, 20 listopada, 2014 at 21:36
Kategoria:
Opole, Urbex, martyrologia, cmentarze, pomniki, militaria, zabytki techniki
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz