Dziś zapraszam Was na drugą część ciekawostek do Borów Niemodlińskich. O pierwszej pisałam w poście zatytułowanym „Barwne krzyże”.

Duży Kamień

W Leśnictwie Św. Hubert, oddział 36 znajduje się ogromny głaz zwany „Dużym Kamieniem” lub mniej znane nazwy „Kamień Następcy Tronu” i „Głaz koronny”. Według legendy to miejsce, w którym kłusownik zabił właściciela tutejszych dóbr. Jeszcze w latach 50. XX wieku na kamieniu znajdowała się tablica i mosiężny krzyż. Niestety zostały zniszczone.

Do Dużego Kamienia trafimy skręcając w pobliżu stacji kolejowej Szydłów w drogę o nazwie „Kujawianka”.

Pomnik

W Leśnictwie Tułowice, oddział 19d znajdziemy kolejny duży kamień. Jest to głaz narzutowy tzw. zlepieniec, wykonany z piasku i żwiru. Dawniej kamień poświęcony był poległym leśnikom, którzy zginęli w I wojnie światowej. A jeszcze wcześniej na nim znajdowała się tablica upamiętniająca polowanie Bismarcka, który według legendy w tym miejscu zastrzelił piękny okaz jelenia. Obecnie na kamieniu mieści się krzyż, ufundowany przez mieszkańców. Na niektórych mapach widnieje pod nazwą „Głaz”.

Mogiły

W Borach Niemodlińskich znajdują się także groby, między innymi „Nieznanych Żołnierzy” oraz leśniczych. Niestety jeszcze do wszystkich nie dotarłam, stąd też nie mam kilku zdjęć.

Jednym z nich jest grób Nieznanego Żołnierza. Zmarły zginął w marcu 1945 roku. Grób położony jest w pobliżu miejscowości Szydłów, przy torach, oddział 327. Na krzyżu wisi hełm.

Drugi grób Nieznanego Żołnierza znajdziemy w Leśnictwie św. Huberta, oddział 163a. Zmarły nie doczekał końca wojny. Zginął 19 stycznia 1945 roku.

Jeszcze jeden grób w okolicy Szydłowa znajduje się w oddziele leśnym nr 162.

Natomiast w leśnictwie Przechód, oddział 109b, znajduje się mogiła zastrzelonego leśniczego. A koło Szydłowa, oddział 875, pomnik leśniczego Paula Gerlacha.

Niestety nie mam zdjęć tych nagrobków.

Kapliczki

Pełno także jest przepięknych starych kapliczek zawieszonych na drzewach.

Grodziska

W Borach Niemodlińskich znajduje się sporo stanowisk archeologicznych oraz grodzisk.

Szwedzki Szaniec

Jednym z bardziej znanych jest kopiec-mogiła tzw. „szwedzki szaniec” („Schwedeuschanze”). Znajduje się on w Leśnictwie przechód, w oddziale 177h. Kopiec ten pochodzi z XVII wieku i związany jest ze strasznym okresem wojny trzydziestoletniej (1618-1648).

Nazwą „szańce” określa się zbiorowe mogiły żołnierzy, którzy mieli usypywać kopce, napełniając hełmy ziemią. Według legendy tutaj mieli bronić się Szwedzi podczas bitwy z wojskami austriackimi. Według innej legendy „Szwedzki Szaniec” jest pozostałością pieca chlebowego szwedzkiego kwatermistrza.

Opracowała

 Mariola Nagoda (Opolanka z pasją)

 








Autor:
Data:
czwartek, 23 sierpnia, 2018 at 15:09
Kategoria:
Przyroda
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz