Zapraszam na kolejną wyprawę z cyklu: „Opolszczyzna nieznana”. Dziś będzie o opolskich wydmach. Taaak! To nie pomyłka. Nie trzeba jechać nad morze, aby zobaczyć wydmy. U nas też są. I to zaledwie 20 km od Opola. Owe wydmy znajdują się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i są nie lada atrakcją geologiczną. Polodowcowe wydmy liczą ponad 13000 lat i dochodzą do 30 metrów wysokości , w większości porośnięte borem sosnowym (suboceanicznym).

IS_1

Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej 2010 r.

 

 

IS_3

Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej 2011 r.

 

IS_2

Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej 2015 r.

 

W okolicach wydm spotkać można torfowiska z rosiczką okrągłolistną. To ta maleńka pożeraczka owadów! Dawniej z rosiczki robiono nalewkę, której używano w stanach gorączkowych oraz przy dolegliwościach kobiecych. Płukanki z ziela rosiczki uśmierzały bóle zębów a suszonych kwiatów używano jako zamiennik tytoniu.
Rosiczkę wykorzystywano jeszcze do odstraszania złych duchów. Taki cudowny lek na wszelkie zło. Uwaga! W Polsce rosiczka jest pod ścisłą ochroną już od 1946 roku.

Natomiast wracając do tematu, fragmenty odsłoniętych wydm spotkać można w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej, Brynicy, Karłowic, Ładzy czy Popielowa.

 

IS_4

Tablica- jak powstają wydmy.

 

IS_5

Jeziorko pośród wydm. Dąbrówka Łubniańska 2010 r.

 

IS_6

To samo jeziorko pośród wydm. Dąbrówka Łubniańska 2015 r.

 

IS_7

Wydmy w Zagwiździu 2009 r.

 

IS_8

Wydmy w Brynicy 2009 r.

 

 

 
Autor:
Data:
wtorek, Luty 10th, 2015 at 10:51
Kategoria:
Przyroda
Komentarze:
Możesz zostawic odpowiedz
RSS:
Możesz sledzic komentarze tego postu poprzez Kanal RSS

Dodaj komentarz